جمعه 08 اسفند 1399

بهره برداري از سه خط لوله انتقال فرآورده با حضور وزير نفت

ارسال به تلگرام

 

 

خط انتقال نائین – کاشان – ری با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نفت در منطقه تهران به طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه تهران در مراسمی که به صورت ویدئو کنفرانسی و با حضور وزیر و مدیران ارشد نفتی برگزار شد ، چند طرح ملی انتقال ، توزیع و ذخیره سازی فرآورده به طور رسمی کلید خورد .

در این مراسم که بیژن نامدار زنگنه ، علیرضا صادق آبادی معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش ، یوسف ویس کرمی مدیرعامل شرکت ملی پخش ، سعید ستاری مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نیز به ایراد سخن پرداختند ، قاسم عرب یارمحمدی مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران خط 20 اینچ نائین – کاشان – ری را یکی از کریدورهای مهم در امر انتقال فرآورده ها نامید که با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس از خط بندرعباس به رفسنجان و در ادامه به اصفهان کشیده شده است .

وی افزود: پیش از این از خط 18 و 24 اینچ به سمت رفت و برگشت از نائین به اصفهان استفاده می شد که با افتتاح خط جدید، مركز انتقال نفت نائین قادر خواهد بود با ظرفیت 200 هزار بشکه در روز فرآورده ها را با کمترین زمان و هزینه به ری و سپس به شمال شرق انتقال دهد.

در ادامه سعید ستاری مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت در خصوص طرح احداث خط لوله نائین – کاشان – ری گفت : این خط به طول 420 کیلومتر به قطر 20 اینچ با ظرفیت انتقال 204 هزار بشکه در روز از نائین در استان اصفهان تا کاشان و از آنجا به ری در استان تهران متصل شده که 10 مخزن سقف ثابت و شناور با ظرفیت 300 هزار متر مکعب ، 11 ایستگاه حفاظت کاتدی و تأسیسات و تلمبه خانه کاشان در حد فاصل این خط احداث شده اند .

وی ارزش ریالی و ارزی این طرح را به ترتیب پنج هزار میلیارد ریال و 85 میلیون یورو ذکر کرد که در دوران ساخت 570 نفر و در زمان بهره برداری موجب اشتغال زائی 100 نفر شده است .

وی 92 درصد از این پروژه را ساخت داخل دانست که از سال 93 آغاز و امسال بدون حادثه خاتمه یافت .

ستاری همچنین با اشاره به احداث خط لوله شازند – قم – ری گفت : این خط به طول 293 کیلومتر به قطر 26 اینچ با ظرفیت انتقال 300 هزار بشکه در روز با ارزشی معادل 2500 میلیارد ریال از شازند اراک در استان مرکزی تا ری کشیده شده که دارای 7 ایستگاه حفاظت کاتدیک می باشد و توسعه تلمبه خانه شازند – قم – ری را در پی داشته است .

وزير نفت هم در اين مراسم گفت: در این دولت اقدامات بسیار مهمی توسط شرکت ملی پالایش و پخش انجام شده كه در زمینه صادرات، افزایش تولید بنزین به دو برابر قبل، افزایش کیفیت فرآورده های نفتی، ساخت خطوط لوله و مخازن ذخیره و غیره بوده است

مهندس زنگنه خطوط لوله را ارزان‌ترین روش براي حمل مایعات دانست و گفت: خوشبختانه توانمندی فنی کشور در این زمینه بسیار بالاست و در حال حاضر تمام خطوط لوله کاملا ایرانی است

وي افزود: این سه خط لوله جدید به طول ۱۰۰۰ هزار کیلومتر است که با هزینه بیش از ۸ هزار میلیارد تومان انجام شده است. همچنین خطوط لوله دیگری در دست اجراست که مهمترین آن خط لوله ۲۶ اینچ بندرعباس، سیرجان، رفسنجان است که باعث خواهد شد بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مناطق مرکزی ایران برسد

علیرضا صادق ابادی معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش هم در سخناني با تاكيد بر صرفه اقتصادی ۲ هزار میلیارد تومانی در پی اجرای سه پروژه خط لوله انتقال فراورده های نفتی گفت: اجرای سه پروژه خطوط لوله انتقال فراورده به لحاظ اقتصاد بنگاهی، اقتصاد ملی و همچنین مسئولیت های اجتماعی به صرفه و توجیه‌پذیر بوده است.

وي افزود: تاثیر اجرای سه خط لوله شازند-قم-ری و نائین-کاشان-ری و تبریز خوی ارومیه در بودجه شرکت پالایش و پخش به گونه‌ای بوده که از متورم شدن ۲ هزار میلیارد تومان هزینه در سال های آتی جلوگیری کرده است.

ایران جزو معدود کشورهای پالایشگری بوده است که ظرفیت پالایشی خود را کاهش نداده است بلكه در دوران قرنطینه و افزایش شیوع کرونا که بسیاری از پالایشگاه ها تعطیل شدند با پشتیبانی مخازن ذخیره سازی و خطوط لوله انتقال ظرفیت پالایش کشور حفظ شد.

 گفتني است در اين مراسم خط لوله تبريز -خوي - -اروميه هم بهره برداري رسمي رسيد.

 

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
خطایی رخ داده است. خطا : آرشیو به تفكيك مناطق در حال حاضر در دسترس نیست