شنبه 22 مرداد 1401
شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران است که با ماموریت انتقال کلان مواد نفتی ایفای نقشی موثر در تامین انرژی بخش های مختلف صنعتی و بهینه سازی اقتصاد ملی را به عهده دارد.
194 مرکز انتقال نفت، تاسیسات و فشار شکن به صورت شبانه روزی وظیفه انتقال ایمن نفت خام از مبادی تولید به 7 پالایشگاه مهم کشور را دارد. همچنین این شرکت دریافت از 8 پالایشگاه و انتقال به مخازن انبارهای نفت متصل به خطوط لوله در سراسر کشور ، تامین سوخت مایع برخی از نیروگاه ها ، فرودگاه ها و بخشی از خوراک صنعت پتروشیمی و در مجموع کنترل شبکه ای با کارکرد انتقال سالانه بالغ بر 128 میلیارد لیتر مواد نفتی ( معادل 60 میلیارد تن کیلومتر ) را از طریق افزون بر 14 هزار کیلومتر خطوط لوله بر عهده دارد.
نگهداری و بهره برداری پایدار ، ایمن و اقتصادی از خطوط لوله ، این شریان های حیاتی انتقال مواد نفتی با پشتیبانی شبکه مخابرات صنعتی از طریق 298 ایستگاه مخابراتی با ضریب اطمینان 99/99 درصد ، جهت نیل به انجام این ماموریت خطیر صورت می پذیرد. در این راستا ، چشم انداز شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران دستیابی به جایگاه برترین شرکت در زمینه انتقال کلان ، پایدار و ایمن نفت خام و فرآورده های نفتی و ارائه خدمات مخابرات صنعتی در خاورمیانه است.
تامین سوخت مایع برخی از نیروگاهها ، فرودگاهها و بخشی از صنعت پتروشیمی
جهت نیل به چشم انداز مورد نظر و کسب عنوان برترین شرکت در زمینه انتقال کلان مواد نفتی در خاورمیانه ، علاوه بر اجرای پروژه های پایداری انتقال و ایمن خطوط لوله شامل : جایگزینی خطوط لوله جدید با خطوط لوله فرسوده و قدیمی ، تغییر مسیر و یا ایمن سازی مسیر خطوط لوله در محدوده شهر ها و نیز حوضچه آبگیر شدهای آبی ، تعویض پوشش خطوط لوله و ... اقدام به اجرای بخشی از پروژه های توسعه ای خطوط لوله در مسیرهای گوناگون ، توسعه خطوط لوله انتقال مواد نفتی متناسب با افزایش نیاز پالایشگاه و شرکت ملی پخش نموده است.همچنین این شرکت افزایش ظرفیت شبکه های مخابراتی خود را از 2/000/000 دو مگا پیت - کیلومتر در برنامه کاری خود دارد.
برای دستیابی به حداکثر پایایی و قابلیت اطمینان عملیاتی در زمینه انتقال پایدار مواد نفتی در کشور ، این شرکت اقدام به اجرای برنامه های بازرسی و بهسازی مستمر خطوط لوله با انجام پیگرانی هوشمند کرده است ، که تا کنون در چهار فاز به بيش از 16000 کیلومتر انجام شده و در نتیجه آن ، ضمن شناسایی و تعمیر 12/378 نقطه خوردگی ، نسبت به تعویض 1546 کیلومتر و تعویض پوشش 1630 کیلومتر خطوط لوله اقدام شده است . طی دورنمای آتی شرکت ، برنامه ریزی تعویض 450 کیلومتر دیگر و نیز 700 کیلومتر تعویض پوشش تا سال 1400 انجام خواهد پذیرفت.
برنامه های بازرسی و بهسازی مستمر خطوط لوله
در جهت ارتقا کیفی و رعایت ملاحظات ایمنی ، بههداشت و زیست محیطی در زمینه انتقال ایمن مواد نفتی این شرکت در صدد است با انجام اقدامات پیشگیرانه و افزایش آموزش ها و مراقبت ها تعداد حوادث را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داده و میزان پایداری خطوط لوله را به بالاترین حد ممکن برساند.
این شرکت به پشتوانه کارکنان توانمند ، متخصص و متعهد خود و همچنین با اتکا به نظام مدیریتی کار آمد ، تامین هر چه بهتر نیاز مشتریان و کسب رضایت صاحبان خود و مبدل شدن به الگویی شایسته در عرصه مسئولیت های اجتماعی و زیست محیطی را سر لوحه کار خود قرار داده و با بهره گیری از رویکردهای عملیاتی یکپارچه و کار آمد ، استفاده از تجهیزات جدید و منطبق با استانداردهای بین الملل ، خدماتی فراگیر ، تضمین شده و فراتر از انتظار مشتریان ارائه می نماید. به گونه ای که میزان پاسخگویی به درخواست مشتریان جهت حمل نفت خام و انواع فرآورده های نفتی در سال 98 و 99 از برنامه های مصوب و مورد توافق فراتر رفته است که این خود نشان دهنده کسب میزان بالای جلب رضایت مشتریان میباشد.
استفاده از تجهیزات جدید و منطبق با استانداردهای بین المللی
ایجاد 35 آزمایشگاه مجهز کنترل کیفیت فرآورده های انتقالی و انجام بیش از 63000 آزمایش استاندارد فرآورده های دریافتی و تحویلی و صدور گواهی کیفیت در سال 98 و ارتقاي آن تا 45 مورد در سال 99 و همچنين ايجاد دو مرکز اصلی کنترل کیفیت جهت آنالیز روغن توربین و ... در اصفهان و تهران و نیز استاندارد سازی و یکپارچه نمودن سیستم نمونه گیری ، از دیگر اقدامات این شرکت جهت انجام خدمات فراگیر برای مشتریان می باشد.
در مجموع باید گفت افزایش پایداری خطوط لوله ، استفاده بهینه از شبکه موجود خطوط لوله و مخابرات ، اجرای پروژه های جدید الاحداث خطوط لوله ، مراکز انتقال نفت و تاسیسات با بهره گیری از استانداردهای روز جهانی ، توانمند سازی سازمانی در جهت ارتقای بهره وری ، بهبود ارتباطات سازمانی و بهره گیری از رویکردهای اطلاع رسانی موثر ، ارتقا و تقویت انگیزه سازمانی ، توسعه منابع انسانی ، تلاش در جهت ارتقای توان فنی تولید کنندگان و پیمانکاران داخلی ، بهره گیری از رویکردهای مدرن و علمی در نظام مدیریتی و ارتقای رویکردها در حوزه کیفیت ، بهداشت ، ایمنی و محیط زیست و بهینه سازی مصرف انرژی ، از سیاست های راهبردی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در سال 1399 میباشد.
مراکز انتقال نفت و تاسیسات با بهره گیری از استانداردهای روز جهانی