شنبه 11 آذر 1402

منطقه تهران

منطقه تهران، قطب انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی از نواحی جنوبی کشور به نواحی شمال، شمالغرب و شمالشرق کشور محسوب می شود . این منطقه ، با 21 رشته خط لوله در قطرهای 8 تا 30 اینچ و حدود 2000 کیلومتر خطوط لوله، 33 مرکز انتقال نفت ، تاسیسات ، فشارشکن و تاسیسات نیروگاه، 50 ایستگاه حفاظت از زنگ و همچنین 26 ایستگاه مخابراتی، یکی از گسترده¬ترین و مهمترین مناطق خطوط لوله شناخته می¬شود. گستره فعالیت این منطقه سوخت¬رسانی به استانهای تهران، البرز، قزوین، گیلان و مبادی استانهای سمنان، مازندران و زنجان است . به طوری که با نیمی از کل مناطق شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران (مرکزی، اصفهان، شمالغرب، شمالشرق، شمال) مستقیماً اشتراک انتقال دارد و به تنهایی، تامین کننده سوخت مورد نیاز کلانشهر تهران و استانهای تهران، البرز، قزوین و گیلان است. مرکز منطقه تهران، در شرق پالایشگاه تهران قرار دارد. از دیگر وظایف این منطقه می توان به تامین خوراک نفت خام پالایشگاه های تهران و تبریز اشاره کرد . در این راستا، روزانه بیش از هفتصد هزار بشکه نفت خام دریافت و ارسال می گردد. تامین سوخت نیروگاه های منتظرقائم، باقرآباد، گیلان، دماوند و شهید رجایی و فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و مهرآباد نیز در حوزه فعالیت های این منطقه قرار گرفته است که توسط خطوط لوله و پایانه های منتهی به این نیروگاه ها انجام می پذیرد .

لازم به ذکر است که نیازهای مخابراتی مرکز منطقه، مراکز عملیاتی و نیز پوشش ارتباط مسیر خطوط لوله استحفاظی و سایر مراکز که شامل ارتباطات تلفنی ، بی سیم های ثابت و سیار و کلیه سامانه های ارتباطی در حوزه شبکه LAN و WAN منطقه که شامل سامانه های اداری، مالی، کالا، تعمیرات و ... می باشد را مجموعه کارکنان معاونت مخابرات منطقه با تجهیزات و مراکز مخابراتی موجود تامین می¬کنند که شامل 31 ایستگاه مخابراتی مایکروویو دیجیتال، شبکه فیبرنوری و مراکز تلفن محلی و سیستم های موبایل VHF است. این معاونت، علاوه بر تامین ارتباط مستمر و مطمئن بین واحدهای مختلف و سوئیچها و سرورهای مخابراتی شبکه داخلی و عملیاتی، شرکتهای دیگر را از قبیل شرکت توانیر استان گیلان، شرکت ملی گاز ایران در استان مازندران و چندین نیروگاه را تحت پوشش قرار داده است . مراکز پخش قم، ملارد، رشت، ری و قزوین و سازمانهایی مانند وزارت اطلاعات، هلال احمر، نیروی انتظامی و محیط زیست .

مراکز انتقال نفت :

نفت خام شامل : "16 ری/ تبریز، پایانه "26 اهواز/ ری، پایانه "24 اصفهان/ ری، "30 نکاء/ ری

اصلی شامل : "14 ری/ تبریز، "16 ری/ ساری، "18 ری/ قزوین، "22 ری/ شاهرود، نیروگاه دماوند

اقماری شامل : "14 ری/ کن، "14 ری/ قوچک، "8 ری/ مهرآباد، "10 ری/ امام، "8 ری/ منتظرقائم

ری/ قدیم شامل : "10 ری/ کرج، "12 نیروگاه باقرآباد

رسید و ارسال شامل : "10 و "16 اهواز/ ری، "18 اصفهان/ ری، "24 پایانه تاسیسات فرآورده، اصفهان/ ری

قزوین شامل : "16 قزوین/ رودبار/ رشت، نیروگاه شهید رجایی

نوشهر شامل : "12 نوشهر/ چالوس

نفت خام ری (شامل مرکز انتقال نفت خام، پایانه نفت خام)، ری (رسید و ارسال)، اصلی، اقماری، ری قدیم، چشمه-شور، قزوین، نوشهر

تاسیسات : کن، قوچک، کرج، رشت، نوشهر، نیروگاه دماوند، نیروگاه شهید رجایی، نیروگاه گیلان، نیروگاه باقرشهر، نیروگاه منتظرقائم، مهرآباد و امام (ره)

فشارشکن : رودبار، مغانک

ایستگاه های مخابراتی : ساختمان مرکز منطقه تهران، اتاق رادیو ری، کرج، ملارد، آبیک، مرکز انتقال نفت قزوین، اسپاوین، تاسیسات رودبار، پیری، تاسیسات رشت، علی¬آباد، مرکز انتقال نفت چشمه¬شور، قم، ایوانکی، حاجی-آباد، قره آغاج، فشارشکن مغانک، تاسیسات قوچک، تاسیسات کن، باشگاه آبعلی، تاسیسات نوشهر، پژوهشگاه قدیم نفت، پالایشگاه شهید تندگویان تهران، پخش رشت، پخش کرج، نیروگاه شهید رجایی، نیروگاه منتظرقائم، نیروگاه دماوند، نیروگاه گیلان