پنجشنبه 26 فروردین 1400
تاریخ: 22 مرداد 1390 13:22 نظرات: 0 تعداد امتیاز: 1 Article Rating بازدید: 5917 مرتبه
منطقه مركزي - منطقه مركزي
منطقه مركزي - منطقه مركزي

همسفر با رگهاي آهنين هم نوا با قلبهاي تپنده

 منطقه مركزي
 
در حالي سفرهاي خود به مراكز انتقال نفت كه در گوشه و كنار پهنه گسترده ايران اسلامي بي وقفه و پرتوان مشغول به كار هستند را ادامه مي دهم كه بليط هواپيمايي كه در دست دارم تاريخ 18/5/88 ساعت 45/8 صبح را نشان مي دهد. يكي از روزهاي گرم تابستان و اين بار، تهران را به مقصد مركز استان لرستان شهر زيباي خرم آباد ترك مي كنم. ساعت 10 صبح فرود هواپيما و حضور من در شهر خرم آباد، چند قدمي كه در سالن فرودگاه حركت كردم تابلويي كه آرم شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران بر روي آن بود توجهم را جلب كرد، مسئول روابط عمومي منطقه مركزي با روي گشاده و ميهمان نوازي كه رسم تمام مديران روابط عمومي و كاركنان اين شركت است، به استقبالم آمده، او ساعت 3 صبح به اتفاق يكي از همكارانش از اراك حركت كرده كه در اين ساعت در فرودگاه لرستان حاضر باشد و در ادامه سفر من به مراكز انتقال نفت در مسيري 1595 كيلومتري راهنماي من باشد.
منطقه مركزي يكي از مناطق يازدهگانه شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران است كه وظيفه اداره خطوط متعددي از نفت خام و فرآورده هاي نفتي در محدوده استان هاي لرستان،‌ مركزي، همدان، اصفهان و قم را برعهده دارد و عمليات بهره برداري در منطقه مركزي توسط چهار مركز انتقال نفت و سه مركز فشار شكن و سه پايانه نفتي انجام مي گيرد.
 به گفته مسئول روابط عمومي اين منطقه به واسطه تلاش و جديت كاركنان خود اعم از مديريت و مسئولين و كليه پرسنل، در سال 1381 موفق به دريافت گواهينامه ISO 9001 و ISO14001 و در سال 1383 نيز موفق به اخذ گواهينامه ISO18001 گرديده است . مركز منطقه در شهر اراك واقع شده و من به همراه گروه از روابط عمومي، سفرم را از لرستان در جاده اي كه به بروجرد مي رود آغاز كرديم. جاده اي كوهستاني و پر پيچ و خم و بسيار زيبا كه در اطراف آن مزارع گندم در اين فصل از سال زيبايي را چندين برابر كرده است تا مركز منطقه راهي بسيار طولاني در پيش داريم.
اولين مركز انتقال نفت در مسير خطوط لوله 10ً و 16ً و 26ً اهواز_ ري مركز انتقال نفت رازان است كه اين مركز در استان لرستان و كيلومتر 50 جاده بروجرد خرم آباد در كنار جاده اصلي واقع شده است. حدود ساعت يازده صبح روز 18 مرداد سال 1388 وارد مركز انتقال نفت رازان شديم، در اين مركز آنچه در نظر اول چشم نوازي مي كند،‌ فضاي بسيار سبز و زيبا با انواع درختان ميوه، سرو، كاج و گل هاي رنگارنگ است، كه حدود 30 هزار متر مربع از مساحت 230 هزار متر مربعي مركز را به خود اختصاص داده است.
آقاي ابراهيم اسدي ساماني رئيس مركز انتقال نفت رازان با 33 سال سن حدود 6 سال است كه در اين مركز مشغول به خدمت است و از مديران جوان و تحصيلكرده شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران محسوب مي شود كه در رشته برق و قدرت تحصيل كرده است، به گفته او در اين مركز در حال حاضر حدود 73 نفر اعم ازنيروهاي رسمي و پيماني مشغول خدمت هستند كه اكثراً، جواناني هستند كه در كنار پرسنل با سابقه اين مركز مشغول كسب تجربه و خدمت هستند. در اين مركز 23 واحد مسكوني موجود است كه از آنجايي كه تاريخچه ساخت و شروع به كار اين مركز به پنجاه سال گذشته باز مي گردد، اين واحدهاي مسكوني هم قدمتي چهل ساله دارند كه در حال حاضر براي ساخت منازل مسكوني جديد براي كاركنان اين مركز اقداماتي صورت گرفته است. علاوه بر منازل مسكوني در اين مركز يك باب مدرسه در مقطع ابتدايي وجود دارد كه به صورت مختلط و مشترك با اهالي روستاهاي نزديك مركز استفاده مي شود، و يك باب درمانگاه كوچك كه اخيراً به امكانات پزشكي از راه دور مجهز شده و امكانات رفاهي اين مركز يك پارك كوچك، سينماي صحرايي و يك سالن سرپوشيده ورزشي با امكانات محدود و زمين واليبال و فوتبال، يك سالن غذاخوري و يك واحد مهمانسرا است كه طرح توسعه مهمانسرا هم در حال اجرا است.
ارتفاع اين مركز از سطح دريا 1830 متر است و فاصله آن تا مركز انتقال نفت قبلي چهل كيلومتر است. مركز انتقال نفت رازان داراي چهار تلمبه خانه است، كه بر روي خط هاي 10ً و 16ً و 26ً قديم و 26ً لوپ جديد فعاليت مي كند، سابقه تأسيس خط 10ً به سال 1336 بر مي گردد، اين خط داراي دو الكتروموتور است كه قدرت هركدام 1410 اسب بخار است و وظيفه انتقال فرآورده هاي نفتي ارسالي از جنوب را به مركز انتقال نفت و تأسيسات نفتي ازنا بر عهده دارد. فاصله اين خط تا مركز انتقال نفت ازنا 75 كيلومتر است و سابقه تأسيس خط 16ً به سال 1342 بر مي گردد، اين خط داراي چهار الكتروموتور است كه قدرت هر كدام 1200 اسب بخار مي باشد و وظيفه انتقال فرآورده هاي نفتي ارسالي از جنوب به مركز انتقال نفت شازند را به عهده دارد. فاصله اين خط تا مركز انتقال نفت شازند 95 كيلومتر است. تلمبه خانه هاي 26ً جديد كه در سال 1368 تأسيس شده و 26ً قديم كه در سال 1351 تأسيس شده نيز دو بخش ديگر اين مركزند كه 26ً جديد لوپ به طول 93 كيلومتر از مركز انتقال نفت رازان تا مركز انتقال نفت شازند ماموريت رساندن نفت خام ارسالي از جنوب را به پالايشگاه اراك بر عهده دارد و خط لوله 26ً قديم وظيفه انتقال نفت خام به مركز انتقال نفت اراك و در نهايت تامين نياز نفت خام پالايشگاه به پالايشگاه تهران را بر عهده دارد. طول اين خط از مركز انتقال نفت رازان تا اراك 123 كيلومتر است، تلمبه خانه جديد رازان داراي 4 واحد توربوپمپ است كه قدرت هر كدام 6150 اسب بخار مي باشد. و سه دستگاه توربين از نوع سولار كه قدرت هر كدام 45000 اسب بخار است در تلمبه خانه قديم 26ً قرار دارند كه كار پشتيباني تلمبه خانه جديد را انجام مي دهند. در اين مركز به طور كلي چهار مخزن سوخت مايع وجود دارد، يك مخزن سوخت مايع با ظرفيت 5970 متر مكعب، 2 مخزن سوخت مايع براي توربين هاي با ظرفيت 1230 متر مكعب، يك مخزن روزانه سوخت مايع با ظرفيت 49000 ليتر، چهار مخزن رليف نفت خام با ظرفيت هاي 2150 متر مكعب و دو مخزن رليف فرآورده كه بر روي خط 10ً و 16ً قرار گرفته است. خطوط لوله انتقال نفت در اين مركز به علت قدمتي كه دارند فرسوده هستند و در دو مورد يكي در سال 1385 و سال 1388 در كيلومتر 396 به علت پوسيدگي خط دچار تركيدگي شده كه در هر دو مورد با تلاش بي وقفه پرسنل و كار مداوم و سرعت عمل مناسب با كمترين آلودگي محيط اين مشكل بر طرف شده تقريباً دور تا دور اين مركز را روستاها احاطه كردند، روستايي كه در شمال مركز قرار دارد روستاي رنگ رزان با فاصله يك كيلومتر است كه تعدادي از افراد اين روستا در اين مركز با عنوان باغبان و كارگر موقت مشغول به كار هستند و اهالي اين روستا در مواقع لزوم از بهداري و مدرسه مركز استفاده مي كنند. روستاي ديگري كه در غرب مركز واقع شده سه كيلومتر با مركز فاصله دارد و پل هرو نام دارد، روستايي هم در شرق با نام سفرآباد قرار گرفته است. نام اين مركز هم برگرفته از روستايي در هشت كيلومتري شرق مركز است مشكلات عمده در اين مركز دوري خانواده هاي ساكن از مركز شهر و امكانات شهري است و مشكل خانم ها در اين مركز عدم وجود امكانات مناسب براي گذراندن اوقات فراغتشان است.
عليرضا حيدري كه دانشجوي رشته مكانيك است و مشغول كار در مركز كنترل مي گويد: من قبلاً اصلاً شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران را نمي شناختم با پرس و جو و كسب اطلاعات علاقمند به كار در اين شركت شدم اما هيچوقت تصوير كاري به اين پر مسئوليتي و حساسي را نمي كردم، اما الان كارم را دوست دارم و هدف من پيشرفت در كارم است و ارائه خدمتي بهتر به كشور است. من دانشجوي كاشان هستم و مسير رازان تا كاشان را به دليل علاقه اي كه به تحصيل و پيشرفت در كارم دارم طي مي كنم. او درخواست امكانات بيشتري براي خانواده هاي ساكن در مركز خصوصاً در فصل زمستان را دارد.
 احمد آقا بابايي استاد كار نقل و انتقال مواد نفتي است كه در مركز كنترل خط 26ً فعال است و 25 سال سابقه كار در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران را دارد او مي گويد كار در اين شركت بسيار حساس و پر زحمت است و البته ناشناخته من هر دفعه كه از محل كار خودم براي آشنايان مي گويم كه در 50 كيلومتري جاده بروجرد به خرم آباد كار مي كنم آنها با تعجب مي پرسند مگر در اين مسير پالايشگاه وجود دارد و متأسفانه آنها نفت را صرفاً با پالايشگاه مي شناسند او از ارتباط خوبي كه با پرسنل جديد دارد مي گويد: به دليل اينكه اين جوانان حساسيت كار را خوب درك كردند و هدف مشتركي هم داريم كه آن انجام كار بدون هيچ خط و وقفه اي است، خيلي خوب با هم كنار آييم.
بعد از اتمام گفتگو با مسئول مركز و تعدادي از پرسنل فرصتي را هم به گفتگو با خانواده هايي كه در مركز ساكن هستند و مايل بودند با من صحبت كنند اختصاص دادم. خانم حيدري كه 26 سال سن دارد و ساكن مركز انتقال نفت رازان است شرايط زندگي در اين مركز را با يك خاطره بيان مي كند او مي گويد كه در محيط زندگي ما هيچ مغازه اي وجود ندارد و اگر ما نياز به چيزي داشته باشيم بايد مسافت طولاني را در جاده اي ترانزيت طي كنيم تا مثلاً يك بسته نمك تهيه كنيم او مي گويد در يكي از شب هاي زمستان ما چند نفر مهمان داشتيم و همسرم هم آن شب مشغول شيفت بود چون مغازه اي هم در اين نزديكي نيست، من نتوانستم هيچ غذايي تهيه كنم تا اينكه همسرم از محل كار برگردد و چاره اي بيانديشد. او معتقد است اينجا بيشتر محيط كار است تا زندگي.
خانم اسكيني كه با لبخندي گفتگوي ما را دنبال مي كند حدود 20 سال است كه در اين مركز زندگي مي كند در ادامه مي گويد من معتقدم كه در اين مركز زندگي كاملاً متفاوت جريان دارد به همين دليل همسايه ها بايد همياري و همكاري بيشتري با هم داشته باشند و همگي مانند يك خانواده بزرگ در كنار هم زندگي كنيم اگر به اين صورت باشد در نتيجه مشكلات كوچك آنقدر بزرگ و آزار دهنده به نظر نمي رسند.
در هر صورت من بايد سفرم را براي بازديد از ديگر مراكز انتقال نفت منطقه مركزي ادامه بدهم و فرصتم براي گپ و گفتگو با اين عزيزان به پايان رسيده، اما هر وقت در ذهنم، خودم را به جاي اين خانم ها مي گذارم و شرايط خاص زندگي آنها را مرور مي كنم، كمي درك سختي زندگي آنها برايم راحت تر مي شود و ته دل خرسند از اينكه مسافرم. ساعت 3 بعدازظهر را نشان مي دهد و باز هم جاده اي كه ما را به سمت خود مي خواند.
کد خبر: 3570
  • منطقه مركزي - منطقه مركزي

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.