پنجشنبه 26 فروردین 1400
تاریخ: 22 مرداد 1390 13:19 نظرات: 0 تعداد امتیاز: 1 Article Rating بازدید: 5002 مرتبه
منطقه مركزي - مركز انتقال نفت و فشار شكن اراك
منطقه مركزي - مركز انتقال نفت و فشار شكن اراك

همسفر با رگهاي آهنين هم نوا با قلبهاي تپنده

 مركز انتقال نفت و فشار شكن اراك
 
بيست مرداد ماه در ادامه سفر خود به منطقه مركزي، اين بار به مركز انتقال نفت و فشار شكن اراك مي رويم، ساعت 30/8 صبح است و وقتي قدم در محوطه وسيع اين مركز مي گذاريم همه چيز حكايت از اين دارد كه كار در اين مركز ساعاتي قبل شروع شده، اما حقيقت اين است كه كار در اين مركز هيچ وقت متوقف نمي شود.
اين مركز در شمال شرقي اراك، انتهايي خيابان جهاد اين شهر واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دريا 1780 متر و مساحت آن حدود 84450 متر مربع است. تاريخچه تاسيس آن به سال هاي 55-1354 باز مي گردد، اين مركز محل عبور سه خط لوله 10ً و 16ً و 26ً اهواز_ ري است كه خطوط 10ً و 16ً مخصوص حمل فرآورده و خط 26ً جهت حمل نفت خام به كارگرفته مي شود.
رئيس اين مركز آقاي خدابخش است كه به مرخصي رفتند و در حال حاضر پاسخگوي سوال هاي ما در مورد اين مركز آقاي حسين جوركي با 22 سال سابقه كار در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران است او در مورد اين مركز مي گويد بر روي خط لوله 10ً و 16ً به ترتيب 2 و3 الكترو پمپ نصب گرديده تا كاهش فشاري كه به سبب مسافت مركز انتقال نفت ما قبل در اين محل ايجاد مي گردد بهبود بخشيده و در نهايت فرآورده هاي ارسالي از جنوب و مركز انتقال نفت شازند را به تاسيسات قم و تهران برساند.
قدرت الكتروپمپ هايي كه بر روي اين خطوط نصب گرديده هريك 1050 اسب بخار است. در مركز انتقال نفت اراك 3 دستگاه مخزن پنج ميليوني سقف ثابت و سقف شناور جهت ذخيره سازي و در شرايط احتمالي بالانس نمودن فشار و شدت جريان خط وجود دارد ضمن اينكه تعداد 4 دستگاه بوستر پمپ، سه دستگاه ترانسفر پمپ براي شرايط اضطراري در اين مركز پيش بيني و نصب شده است.
حسين جودكي اضافه مي كند كه بر روي خط 26ً اين مركز عمليات فشارشكن انجام مي شود و ظرفيت آن 300 هزار بشكه در روز است كه بر روي خط 26ً نفت خام، 6 دستگاه كنترل ولو نصب گرديده تا فشار خط لوله 26ً را كاهش داده و از بالا رفتن آن و آسيب ديدگي خط جلوگيري نمايند. اتاق كنترل اين خط كاملاً مجزا از كنترل فرآورده 10ً و 16ً است و فاصله آن تا مركز انتقال نفت ما قبل (رازان) 123 كيلومتر و تا فشار شكن بعدي (شهيد مهدوي) 129 كيلومتر است اين مركز داراي 16 نفر نيروي عملياتي است كه در سه نوبت كاري هشت ساعته فعاليت مي كنند. كاركنان اين مركز به دليل اينكه محيط كاري آنها در شهر واقع شده از امكانات شهري و امكانات موجود در مركز منطقه استفاده مي كنند.حسين جودكي مي گويد اين مركز يكي از مراكزي است كه براي آموزش افراد تازه كار در نظر گرفته شده است. امروزه امكانات آموزشي بسيار خوبي براي جوانان فراهم شده اما عمليات بهره برداري در خطوط لوله شغلي است كه تجربه كار در آن حرف اول را ميزند و بايد همراه آموزش باشد. او از پيشكسوتان شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران به مشابه گوهرهاي ارزشمندي ياد مي كند كه جوان ها بايد قدردان تجربيات و زحمات آنها باشند حسين جودكي كه اين كلمات را به زبان مي آورد موهايي كاملاً سفيد و عينكي قطور به چشم دارد كه حكايت از سال ها چشم دوختن به اعداد و ارقام مرتبط با وضعيت بهره برداري مي كند.
 نصرت اله گودرزي كه استاد كار بهره بردار است و 58 سال سن دارد در زمان گفتگوي ما در اتاق كنترل به شدت فعاليت مي كرد و همه چيز حكايت از اين داشت كه فشار خط بالا رفته و اگر عكس العمل و تصميم گيري سريع و دقيق و بجاي او نبود شايد در عرض چند لحظه خط لوله دچار پارگي مي شد و ميلياردها ريال خسارت به بار مي آمد اما آمادگي پرسنل مسئول در مركز در هر لحظه اين امكان را به صفر مي رساند.
 در اين لحظه حسين نظري با 23 سال سابقه كار كه در حال حاضر با سمت كارمند عمليات بهره برداري در قسمت فشارشكن تلمبه خانه اراك خدمت مي كند و چهره اي خسته و چشماني قرمز از فرط بي خوابي دارد مي گويد: در كار ما سرعت عمل در تصميم گيري كه نتيجه تجربه است حرف اول را مي زند در كار ما حادثه هميشه در راه است و به هر دليلي ممكن است كه پيش بيايد و اگر سرعت عمل نباشد حادثه جبران ناپذير خواهد بود. او مي گويد: نكته مهم ديگر در كار ما همراهي و همكاري صميمانه است كه اين ارتباط صميمي بين همكاران يكي ديگر از دلايل موفقيت پرسنل شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران است.
او علاوه بر شيفت خود امشب يك شيفت ديگر را به جاي يكي از همكاران جوانش كه دانشجو است و مشغول تحصيل سپري خواهد كرد اين رابطه صميمانه و اين ارتباط نسل گذشته و نسل جديد در شركت چيزي جز عشق به خدمتي صادقانه به كشور نيست.
شعر حميد مصدق در ذهنم نقش بست كه:
تو را هنوز اگر همتي به جا مانده است سفر كنيم
            سفر ادامه بودن، ز سينه رنگ كدورت زدودن است
کد خبر: 3568
  • منطقه مركزي - مركز انتقال نفت و فشار شكن اراك

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.