پنجشنبه 26 فروردین 1400
تاریخ: 22 مرداد 1390 13:18 نظرات: 0 تعداد امتیاز: 8 Article Rating بازدید: 6457 مرتبه
منطقه مركزي - مركز انتقال نفت شازند
منطقه مركزي - مركز انتقال نفت شازند

همسفر با رگهاي آهنين هم نوا با قلبهاي تپنده

 مركز انتقال نفت شازند
 
بعد از گفتگو با مديريت منطقه مركزي آقاي مهندس يونس جعفري، حدود ساعت 10 صبح به مقصد بازديد از مركز انتقال نفت شازند به سمت شهر زيبا و سرسبز شازند حركت كرديم، شهر شازند يكي از شهرهاي استان مركزي است، اين شهر در 33 كيلومتري جنوب غربي اراك قرار گرفته و با استان هاي همدان و لرستان هم مرز است و داراي صنايع مهمي از جمله پالايشگاه، پتروشيمي، نيروگاه، برق و كارخانه قند است. آب و هواي شازند سرد و كوهستاني است كه تابستان هاي معتدل و زمستان هاي سردي را به همراه دارد،‌ از جاذبه هاي توريستي اين شهر مي توان از پيست اسكي شازند و سراب عباس آباد كه اخيراً پاركي بزرگ در اطراف آن احداث شده است نام برد. مركز انتقال نفت شازند در كيلومتر 25 جاده اراك- بروجرد و در همسايگي پالايشگاه، پتروشيمي و شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي اراك واقع شده است. مساحت اين مجموعه حدود 43 هكتار است كه چهار هكتار آن را فضاي سبز فراگرفته، مهندس سليمي پناه مسئول مركز انتقال نفت شازند است كه ده سال سابقه كار در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران دارد. او در مورد تاريخچه تاسيس اين مركز مي گويد: اين مركز در سال 1371 به منظور تامين خوراك نفت خام پالايشگاه اراك و دريافت و ارسال فرآورده هاي نفتي و در واقع تداوم كار واحدهاي توليدي پالايشگاه، طراحي و احداث شده است و ارتفاع آن از سطح دريا 1850 متر مي باشد.
نيروي فعال در اين مركز 22 نفر است كه مسئوليت حجم عمليات گسترده اي را بر عهده دارند. دريافت فرآورده هايي از قبيل نفت گاز، نفت سفيد، نفت جت، بنزين و پلات فرم از پالايشگاه و پمپاژ به خطوط مختلف به طور متوسط روزانه دويست هزار بشكه و تحويل نفت خام به پالايشگاه اراك روزانه به طور متوسط حدود نود هزار بشكه از مهم ترين وظايف اين مركز به شمار مي آيد.
در اين مركز شش مخزن با ظرفيت چهل ميليون ليتر وجود دارد. دو مخزن بنزين با سقف شناور، دو مخزن نفت سفيد با سقف شناور و دو مخزن نفت گاز با سقف ثابت. البته ناگفته نماند كه تلمبه خانه جديدي در اين مركز در دست احداث است كه بيش از 50 درصد كار ساخت آن انجام شده و جزو تلمبه خانه هاي مدرن كشور خواهد بود. فاصله اين مركز بر روي خطوط 10ً و 16ً و26ً تا مركز انتقال نفت بعدي(اراك) 27 كيلومتري و بر روي خط لوله 12ً فاصله و تا تاسيسات بعدي (ملاير) 85 كيلومتر است. فاصله مركز انتقال نفت ما قبل آن بر روي خط لوله 10ً ازنا 65 كيلومتر خطوط لوله 16ً و 26ً (رازان) 96 كيلومتر است بر روي خطوط لوله 10ً و 12ً و 16ً جهت حمل فرآورده و خطوط لوله 26ً جهت حمل و نقل نفت خام به كار گرفته شده است. در اين مركز بر روي خطوط لوله 10ً و 12ً و 16ً هر كدام 2 الكترو پمپ شش ولت با قدرت هزار و صدو دوازده اسب بخار نصب گرديده كه فرآورده هاي توليدي پالايشگاه اراك را از طريق خطوط لوله 10ً و 16ً به تاسيسات قم و تهران و از طريق خط لوله 12ً به تاسيسات ملاير و همدان ارسال مي كند.
مهندس آل ياسين در مورد وضعيت خطوط حوزه استحفاظي اين مركز مي گويد: خطوط در اين مركز به علت قدمت زياد در بعضي مسيرها دچار خوردگي هستند كه در حال حاضر حدود 50% از مسير خطوط لوله 10ً و 16ً و 18ً و 24ً كنترل شده و از وضعيت مطلوبي برخوردار هستند.
به گفته مهندس سليمي پناه اين مركز به جهت حجم عملياتي سنگين و مجاورت با پالايشگاه اراك يكي از مهمترين تلمبه خانه هاي كشور است. البته به گفته كاركنان اين مركز مجاورت با پالايشگاه و پتروشيمي اراك باعث شده كه محل كار آنها محلي آلوده باشد.
اكثر كاركنان اين مركز در شهركي با نام شهرك مهاجران ساكن هستند و امكان استفاده از مجموعه هاي ورزشي و تفريحي اين شهرك براي آن ها مهيا است. محمد فراهاني هم كه در مركز حضور دارد حدود 36 سال سابقه كار در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران را دارد و در حال حاضر 58 سال سن دارد و با عنوان معاون اين مركز مشغول خدمت است او كه به زودي بازنشسته خواهد شد در مورد حضور جوان تر ها در اين شركت مي گويد: من آنها را مانند فرزندان خودم مي دانم و به چشم اميدهاي آينده شركت به آنها نگاه مي كنم و تلاشم اين است كه تمام تجربياتم را در فرصتي كه تا بازنشسته شدن دارم در اختيار آنها قرار دهم.
نزديكترين روستا به اين مركز روستاي كزاز نام دارد كه سه كيلومتر با مركز فاصله دارد و بيشترين همكاري آن ها با كاركنان مركز در مورد حفاظت از خطوطي است كه از زمين هاي كشاورزي آنها مي گذرد. حضور ما در اين مركز حدود 3 ساعت به طول انجاميد و اين بار براي بازديد از مركز بعدي به سمت ملاير حركت مي كنيم.
کد خبر: 3567
  • منطقه مركزي - مركز انتقال نفت شازند
  • منطقه مركزي - مركز انتقال نفت شازند
  • منطقه مركزي - مركز انتقال نفت شازند

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.