پنجشنبه 26 فروردین 1400
تاریخ: 22 مرداد 1390 13:17 نظرات: 0 تعداد امتیاز: 33 Article Rating بازدید: 3259 مرتبه
منطقه مركزي - فشار شكن شهيد ميرزايي
منطقه مركزي - فشار شكن شهيد ميرزايي

همسفر با رگهاي آهنين هم نوا با قلبهاي تپنده

فشار شكن شهيد ميرزايي
 
در ادامه سفر خود به 30 كيلومتري شهر تاريخي و زيارتي قم رسيديم و بايد وارد جايي فرعي بشويم كه حدود 5/1 كيلومتر از جاده اصلي قم_ سلفچگان فاصله دارد و در تمام طول اين مسير لوله هاي نفت ما را همراهي مي كنند، اين جاده فرعي ما را به فشارشكن شهيد ميرزايي منطقه مركزي رساند. فشارشكن شهيد ميرزايي يك مركز تقليل فشار بر روي خطوط 18ً و 24ً اصفهان_ ري مي باشد كه ارتفاع آن از سطح دريا 1187 متر است و تاريخچه تاسيس آن به سال 1356 باز مي گردد. اين مركز حدود 95 كيلومتر با مركز منطقه فاصله دارد و مساحت آن حدود شش هكتار مي باشد. مسئول اين مركز ذبيح اله عبدنيا است كه دانشجوي مهندسي صنايع است و 9 سال سابقه خدمت در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران را دارد، او مي گويد در مركز ما كه بيش از ده نفر پرسنل عملياتي دارد اكثراً داراي سابقه كار بالاي 20 سال بوده و از پيشكسوتاني هستند كه به زودي اين مجموعه را ترك خواهند گفت چرا كه به سن بازنشستگي نزديك شدند او كه خود از مديران جوان شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران است مي گويد: مهمترين درسي كه از خدمت در كنار پيشكسوتان شرکت گرفته ام تعهد در كار و حسن وظيفه شناسي است. او مي گويد در اكثر اوقات ما فراموش مي كنيم كه تقريباً در دل بيابان هستيم و تنها زماني كه مدت كار ما به پايان مي رسد و به سمت منزل حركت مي كنيم فرصتي براي نگاه به اطراف پيدا مي كنيم، خوشحالي او از اين است كه در اين مركز خانواده هاي آنها در شهر قم ساكن هستند، در زماني كه با عبدي نيا مشغول گفتگو بودم تلفن هاي روي ميز او دائماً زنگ مي خورد و او با عذرخواهي با دقت به آنها پاسخ مي داد. اين زمان فرصتي مناسبي بود كه من حجم و حساسيت كاري او را نزديك مشاهده كنم او در مورد مركز خود مي گويد: در پي كار عملياتي كاركنان اين مركز مواد نفتي مثل بنزين_ نفت سفيد_ نفت گاز_ نفت جت و نفت خام كه از دو خط لوله 18ً و 24ً توسط تلمبه خانه مارون 7 اصفهان به تهران پمپاژ مي شود، در فشارشكن شهيد ميرزايي پس از عبور از كنترل ولوهايي كه به منظور تقليل فشار خطوط طراحي و نصب گرديده به مقصد ري هدايت مي شود. هريك از خطوط داراي دو كنترل ولو است كه در زمان بهره برداري يكي در سرويس قرار مي گيرد و ديگري به صورت آماده باش خواهد بود. حوزه استحفاظي اين مركز از پالايشگاه اصفهان تا اين مركز حدود 228 كيلومتر در دو خط است. عبدي نيا مي گويد: خط هايی که دچار فرسودگي هستند توسط پيگراني هوشمند نقاط خورده و فرسوده آنها مشخص شده و اقدامات لازم جهت تغيير يا تعويض خطوط صورت مي گيرد.
در اين مركز سيستم آتش نشاني صرفاً كپسول است و فاقد رينگ آتش نشاني است.
او مي گويد: در اكثر مراكز انتقال نفت و فشار شكن ها در كشور، منيفلد در زير خاك قرار دارد، اما در اين مركز با تلاشي وافر در دو سال متوالي منيفلد از زير زمين به بيرون از خاك انتقال پيدا كرده و از اين نظر الگوي مراكز ديگر است.
انبار مركزي لوله شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران هم در اين مركز قرارداد و حمل اين لوله ها از اين مكان آسان تر و سريع تر صورت مي پذيرد.
آقاي كريم شاهي كه 35 سال سابقه كار در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران را با عنوان استاد كار نقل و انتقال مواد نفتي دارد مي گويد: من هفده سال است كه در اين مركز خدمت مي كنم او مهمترين عامل انجام كار به نحوه شايسته را در شركت، همدلي و همكاري صميمانه پرسنل با هم مي داند، او خاطرات زيادي از روزهاي سرد زمستان و يخ زدن ولوها و تلاش بي وقفه آنها براي يخ زدايي از ولوها و انجام عمليات بي وقفه و مشكل دارد و مي گويد در كار ما هر لحظه مي تواند خاطره اي پايدار باشد، در كنار او يكي از پرسنل جوان خط لوله با 27 سال سن و چهار سال سابقه قرار دارد كه مجيد كريمي نام دارد و اهل اصفهان است، دوري از شهر و ديار او را بسيار آزار مي دهد او مي گويد: بارها براي خواستگاري اقدام كرده اما كار او بسيار ناشناخته است. در اين موقع شاهي هم با او همراهي مي كند و با اينكه سال ها پيش ازدواج كرده مي گويد در زمان ازدواج من هم مردم شناخت بسيار كمي از فعاليت پرسنل شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران و مراكز انتقال نفت داشتند. كريمي از استرس زياد كار خود مي گويد اما شاهي حرف او را قطع مي كند و مي گويد: جوان ترها بايد بدانند كه در كار ما استرس را صرفاً تجربه كاهش مي دهد و بايد هر لحظه براي كسب آن چشم و گوش ها را آماده نگه داشت.
...و باز هم تعامل نيروهاي جوان و پيشكسوت در خطوط لوله...
کد خبر: 3566
  • منطقه مركزي - فشار شكن شهيد ميرزايي

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.