پنجشنبه 26 فروردین 1400
تاریخ: 22 مرداد 1390 13:15 نظرات: 0 تعداد امتیاز: 2 Article Rating بازدید: 3878 مرتبه
منطقه مركزي - فشارشكن مهدوي
منطقه مركزي - فشارشكن مهدوي

همسفر با رگهاي آهنين هم نوا با قلبهاي تپنده

 فشارشكن مهدوي
 
ساعت مچي ام 12 ظهر را نشان مي دهد و در اين لحظه از جاده اصلي خارج شده و به يك جاده فرعي وارد مي شويم كه تا مركز فشار شكن شهيد مهدوي 7 كيلومتر است و اين جاده يك جاده اختصاصي شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران مي باشد. فشارشكن شهيد مهدوي در 50 كيلومتري غرب شهرستان قم در مسير جاده جعفريه كيلومتر 37 قرار گرفته اين مركز در كيلومتر 607 خط لوله 26 اهواز_ ري با ارتفاع 1100 متر از سطح دريا قرار گرفته است. فاصله آن تا مركز انتقال نفت قبلي(اراك) 106 كيلومتر و تا تاسيسات بعدي(ري) 129 كيلومتر است و در سال 1351 جهت حمل روزانه 360 هزار بشكه نفت خام در روز طراحي و به بهره برداري رسيده است.
آقاي مسعود رزناني با 56 سال سن و 36 سال سابقه كار رئيس فشار شكن شهيد مهدوي است. او مي گويد: حوزه استحفاظي ما از پشت جاده آشتيان تا داخل فشارشكن حدود 48 كيلومتر مي باشد. كنترل فشار خط لوله 26ً نفت خام در اين مركز توسط 6 دستگاه كنترل ولو كه در شرايط مناسب از آنها استفاده مي شود، صورت مي پذيرد كه اين ولوها فشار را كاهش داده و نفت خام را به سمت ري هدايت مي كند. تعداد پرسنل در اين مركز به گفته رزناني 16 نفر رسمي و هشت نفر قراردادي است كه وظيفه كنترل و در نهايت رساندن نفت خام به پالايشگاه تهران را برعهده دارند. اين مركز چند سالي است كه از حالت اقماري خارج و به صورت سه نوبت كاري فعاليت مي كند.
رزناني مي گويد: مساحت كل مركز حدود 5/4 هكتار است كه 8 هزار متر مربع آن را فضاي سبز تشكيل داده، درخت هايي كه در مركز چشم نوازي مي كنند درخت هاي انار، پسته، انجير، كاج و سرو است. رزناني مي گويد ما آب آشاميدني خود را از شهر قم تهيه مي كنيم و در مركز آب تصفيه شده و شيرين نداريم.
او مي گويد: رنج سني در محيط كاري ما تقريباً جوان است و فقط چند نفري از پيشكسوتان اينجا فعال هستند و آرزو مي كند كه اي كاش جوانان تازه كار در شركت قدر همراهي و همكاري با اين پيشكسوتان را بدانند و از تجهيزات ارزشمند آنها بهترين استفاده را بكنند.
براي بازديد از اتاق كنترل اين مركز وارد كانكسي شدم كه فضاي محدودش با تجهيزات كنترل تماماً پر شده بود.
 لطيف زند ديزاري مي گويد: اين فضاي محدود كه مي بينيد به اضافه يك ميز و چند خط تلفن تمام فضاي كاري ما در مركزفشارشكن بود كه مدتي است اتاقكي را براي ما تاسيس كردند ودر حال حاضر فضاي مناسب تري براي كار داريم. او 26 سال سابقه كار در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران را دارد و سمتش كارمند عمليات است او از گذشته ها و شرايط سخت كار در اين مركز مي گويد كه گاهي در زمستان ها به دليل بسته شدن مسير و بارش برف سنگين ارتباط با شهر و تنها روستاي اطراف قطع مي شود و مجبور هستيم مدت طولاني در همين مركز بمانيم. عباسعلي قره علي كه 34 سال سابقه كار دارد و 58 ساله است مي گويد من در همين فضاي محدود كه مقابل چشم شماست كار و زندگي كردم و جواني خود را تقريباً در همين محل سپري كردم او مي گويد امكانات امروز شركت بسيار خوب است در گذشته ما با كمترين امكانات كار مي كرديم مثل جاده هاي خاكي و صعب العبور ژنراتورهاي پر صدا و حداقل تجهيزات رفاهي.
 او مي گويد با وجود پيشرفت شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران اميدوارم جوان ترها بتوانند با استفاده از علم خود و تجربه اي كه بدست مي آورند كار را مثل هميشه بي نقص انجام دهند.
 با گفتگو با پرسنل فشارشكن شهيد مهدوي سفر من به منطقه مركزي به پايان رسيد در مسير بازگشت به سمت شهر قم و تهران وقتي به اطراف خود نگاه مي كردم كه تماماً بيابان بود چهره هاي خسته و آفتاب سوخته پرسنل فشار شكن و مراكز ديگر اين منطقه را مقابل خود مي ديدم و به اين فكر مي كردم كه چند نفر از مردم شهرنشين اين كشور كه از نتيجه زحمات تك تك اين افراد بهره مي برند، آنها و شيوه كار و سختي و استرس مربوط به كارشان را مي شناسند.
کد خبر: 3565
  • منطقه مركزي - فشارشكن مهدوي
  • منطقه مركزي - فشارشكن مهدوي

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.