پنجشنبه 26 فروردین 1400
تاریخ: 22 مرداد 1390 13:13 نظرات: 0 تعداد امتیاز: 34 Article Rating بازدید: 5753 مرتبه
منطقه مركزي - تاسيسات قم
منطقه مركزي - تاسيسات قم

همسفر با رگهاي آهنين هم نوا با قلبهاي تپنده

 تأسيسات قم
 
با ترك فشارشكن شهيد ميرزايي حدود ساعت 10 صبح روز شنبه 20 مرداد سال 1388 به سمت تاسيسات شهرستان قم حركت كرديم اين تاسيسات در كيلومتر 14 جاده قم_ اراك و در همسايگي انبار نفت شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران واقع شده است. قم از شهرهاي مركزي ايران و مركز استان قم است اين استان در سال 1375 به استان تبديل شد و كوچكترين استان ايران است.
 قم از شمال به تهران، از جنوب به كاشان، از غرب به اراك و ساوه محدود است حرم مطهر و تاريخي حضرت معصومه (س) و مسجد جمكران و بيش از چهارصد امام زاده، حوزه ها و مدارس علميه قم و مساجد تاريخي و كهن اين شهر مثل مسجد جامع و مسجد امام حسن (ع) از جمله جاذبه هاي زيارتي و توريستي اين شهر مي باشد، مسئول اين مركز محسن خزائي با 37 سال سابقه كار و 57 سال سن از پيشكسوتان شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران است، حوزه استحفاظي اين تاسيسات حدود 50 كيلومتر است. خزايي مي گويد تاريخچه تاسيس آن به سال 1374 بر مي گردد كه افراد اين مركز در دو دستگاه كاروان به انجام خدمت مي پرداختند و در حال حاضر نزديك به يكسال است كه اين ساختمان و تجهيزات آن داير شده و فعال مي باشد.
ارتفاع اين تاسيسات از سطح دريا 1170 متر بوده و در كيلومتر 715 دو خط لوله 10ً و 16ً اهواز_ ري قرار گرفته است. فاصله اين مركز تا مركز انتقال نفت بعدي (چشمه شور) 75 كيلومتر و تا مركز انتقال قبلي (اراك) 120 كيلومتر است.
مجموع پرسنل شاغل در اين تاسيسات به گفته خزايي مسئول مركز 13 نفر رسمي و قراردادي است مساحت اين تاسيسات حدود 5 هكتار است كه 800 متر مربع آن را فضاي سبز فرا گرفته است.
اين مركز وظيفه رسيد كردن فرآورده هاي نفت سفيد_ نفت گاز و بنزين را از خط لوله مذكور در مخازن انبارپخش و تحويل به شركت جهت توزيع در شهرستان قم و شهرها و روستاهاي اطراف را بر عهده دارد. ميزان متوسط فرآورده هاي نفتي تحويلي اين تاسيسات به شركت پخش در ماه 5/69385 متر مكعب نفت گاز و 4/69123 متر مكعب نفت سفيد و 9/35639 متر مكعب بنزين مي باشد.
در اتاق كنترل اين تاسيسات اسماعيل سليماني با عنوان كارمند ارشد عمليات كه 27 سال سن دارد و از پرسنل جديد شركت است و داوود كريمي كارمند بهره بردار كه 40 سال سن دارد و از كار خود ابراز خرسندي مي كند مشغول به كار هستند خانواده پرسنل اين تاسيسات در شهر قم ساكن هستند بعد از بازديد از اين مركز به سمت فشارشكن شهيد مهدوي حركت كرديم كه براي رسيدن به اين مركز بايد حدود 50 كيلومتر ديگر راه طي كنيم.
کد خبر: 3561
  • منطقه مركزي - تاسيسات قم

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.