پنجشنبه 26 فروردین 1400
تاریخ: 22 مرداد 1390 13:12 نظرات: 0 تعداد امتیاز: 2 Article Rating بازدید: 5490 مرتبه
منطقه مركزي - تاسيسات انتهايي همدان
منطقه مركزي - تاسيسات انتهايي همدان

همسفر با رگهاي آهنين هم نوا با قلبهاي تپنده

 تاسيسات انتهايي همدان
 
بعدازظهر نوزدهمين روز از ماه مرداد سال 1388 بعد از طي مسافتي حدود 88 كيلومتر از شهرستان ملاير به تاسيسات همدان رسيديم شهر تاريخي و كهن همدان كه هردوت كه بناي آن در سده هشتم قبل از ميلاد در دوران مادها به دست دياكو ذكر كرده است مادها اين شهر را هگمتانه ناميدند و همدان صورت جديد هگمتانه است. اين استان از لحاظ جمعيت چهاردهمين و از لحاظ مساحت بيست و سومين استان كشور محسوب مي شود آثار و ابنيه تاريخي و همچنين صنعت سفالگري اين شهرستان در كشور بسيار مشهور است.
 با ورود به مركز انتقال نفت و تاسيسات شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران عامل مهمي كه باعث زدودن خستگي راه مي شود روي گشاده و ميمان نوازي پرسنل آن است كه با توجه به كار سخت و پر استرس خود اين خصوصيت پسنديده را همواره مورد توجه قرار مي دهند.
تاسيسات انتهايي همدان در شمال اين شهر و در 15 كيلومتري جاده همدان_ تهران و در همسايگي انبار شماره 25 شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي همدان واقع شده است. ارتفاع اين مركز از سطح دريا 1831 متر بوده و فضاي سبز اين بسيار ديدني و قابل توجه است كه سه هزار متر مربع از فضاي شش هكتاري محوطه مجموعه را به خود اختصاص داده است.
آقاي حسين توكلي كه فوق ديپلم مكانيك دارد و دانشجوي فوق ليسانس مديريت صنعتي است، مسئول تاسيسات است و پانزده سال سابقه كار دارد، او مي گويد همزماني كار و تحصيل و رسيدن به امور خانواده روزهاي بسيار سختي را بر من تحميل كرده و تنها درخواستم از مسئولين شركت اين است كه از افراد تحصيل كرده و متخصص به صورت بهينه و به جا در پست هاي شركت استفاده شود، او در مورد فعاليت مركز خود مي گويد: اين تاسيسات در انتهاي خط لوله 12ً شازند_ همدان قرار گرفته است و با دارا بودن ده نفر نيروي عملياتي، دريافت و تحويل فرآورده هاي نفت گاز، نفت سفيد و بنزين را كه توسط مركز انتقال نفت شازند به خط لوله 12ً پمپاژ مي شود بر عهده دارد. فرآورده هاي مذكور پس از هدايت به مخازن مربوطه توسط تاسيسات انتهايي جهت تامين سوخت مصرفي غرب كشور همچون استان هاي همدان_ كردستان _ كرمانشاه_ قزوين و شهرهاي مياندوآب و تبريز تحويل انبار شماره 2 پخش همدان مي شود.
اين تاسيسات داراي يك مخزن رليف با ظرفيت 60 هزار متر مكعب و دو مخزن زيرزميني و يك مخزن سوخت براي سوخت ديزل است و محدوده استحفاظي آن از همدان تا كيلومتر 107 شهر جوكار است.
تاسيسات انتهايي همدان در مرداد ماه سال 1369 همزمان با خط لوله ً12 شازند همدان راه اندازي و مورد بهره برداري قرار گرفت.اين مركز داراي 6 دستگاه منزل سازماني است كه در اختيار پرسنل آن قرار دارد.
ميزان متوسط انواع فرآورده هاي نفتي تحويلي به شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه همدان توسط اين مركز در ماه 4/64685 متر مكعب نفت گاز، 8/43577 متر مكعب نفت سفيد و 9/73196 متر مكعب بنزين مي باشد.
 مهدي مختاري كه در اتاق كنترل اين مركز مشغول كار است دانشجوي رشته مكانيك است و يكي از اعضاء جوان اين مجموعه كه 28 سال سن دارد، در مورد كار خود مي گويد: بيشترين مشكل ما جوان هايي كه به تازگي به شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران پيوستیم ناشناخته بودن فعاليت و نوع كار ما در بين مردم است،‌ مثلاً تصور اينكه با يك خط لوله مي شود چهار نوع فرآورده را رسيد كرد و انتقال داد، براي مردم و حتي بعضي از افراد كه در قسمت هاي ديگر صنعت نفت مشغول كار هستند بسيار مشكل است او مي گويد: من فكر مي كنم تنها جوان كردن پرسنل شركت كافي نيست و نوسازي و به روز كردن تجهيزات فني شركت هم از اهميت ويژه اي براي انجام كاري بي نقص و بي وقفه لازم و ضروري است، صحبت هاي او را حسين شوخ كه 26 سال سابقه كار و 51 سال سن دارد تاييد مي كند و مشغول كار خود مي شود.
ما هم آنها را به خدا مي سپاريم و براي بازگشت به اراك و بازديد از مركز انتقال نفت و فشار شكن اراك به سمت اين شهر حركت مي كنيم.
کد خبر: 3560
  • منطقه مركزي - تاسيسات انتهايي همدان

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.