پنجشنبه 26 فروردین 1400
تاریخ: 22 مرداد 1390 13:00 نظرات: 0 تعداد امتیاز: 6 Article Rating بازدید: 6500 مرتبه
منطقه مركزي - مركز انتقال نفت و تأسيسات ازنا
منطقه مركزي - مركز انتقال نفت و تأسيسات ازنا

همسفر با رگهاي آهنين هم نوا با قلبهاي تپنده

 مركز انتقال نفت و تأسيسات ازنا
 
بعدازظهر هجدهمين روز از يكي از فصل هاي گرم سال 88 مرداد ماه، بعد از طي حدود 75 كيلومتر از مركز انتقال نفت رازان به مركز انتقال نفت ازنا كه در دل شهر ازنا قرار گرفته حدود ساعت 30/4 بعدازظهر رسيديم. شهرستان ازنا يكي از شهرستان هاي استان لرستان است كه حدود 2212 كيلومتر مربع مساحت دارد و در دامنه اشترانكوه واقع شده است، 80% مساحت شهرستان ازنا را دشت هاي حاصلخيز و كشاورزي تشكيل داده و از نظر جغرافيايي منطقه اي زيبا و جذاب است و كوه هاي معروف اطراف دشت هاي وسيع ازنا، اشتران كوه، سفيد كوه بزرگ و كوچك، چال خاتون و مسترون است. شهرستان ازنا در حال حاضر حدود چهل هزار نفر جمعيت دارد و مركز انتقال نفت ازنا در ضلع جنوبي شهر و مشرف به خيابان امام قرار گرفته و تاريخچه تأسيس اين مركز به سال 1336 باز مي گردد. اين مركز از سطح دريا 1857 متر ارتفاع دارد، و در حال حاضر 56 نفر در اين مركز در پست هاي مختلف مشغول خدمت هستند. مساحت اين مجموعه به طور كلي 23 هكتار است و اين مركز محل عبور خط لوله 10ً اهواز_ ري بوده كه فاصله آن تا مركز انتقال نفت ما قبل (رازان) 75 كيلومتر و تا مركز انتقال نفت ما بعد( شازند) 65 كيلومتر است كه در همسايگي انبار نفت شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ناحيه ازنا قرار گرفته است. وظيفه اين مركز دريافت و هدايت فرآورده هاي نفت گاز، نفت سفيد و بنزين ارسالي از جنوب در مخازن انبار نفت ازنا و گاهي تقويت فشار خط و پمپاژ نمودن فرآورده ها به طرف مركز انتقال نفت شازند است. اين مركز داراي دو دستگاه الكترو پمپ 6 هزار ولت با قدرت 1410 اسب بخار است، فرآورده هاي نفتي رسيده از جنوب در مركز انتقال نفت و تأسيسات ازنا در شش مخزن ذخيره سازي شده و جهت تأمين سوخت مصرفي اين شهر و شهرها و روستاهاي مجاور تحويل انبار شركت ملي پخش فرآورده هاي ناحيه ازنا مي گردد. ميزان متوسط انواع فرآورده هاي نفتي تحويلي توسط اين مركز به بخش در ماه 24222 متر مكعب نفت گاز و 3/5447 متر مكعب نفت سفيد و 16213 متر مكعب بنزين مي باشد.
اين مركز داراي يك مجموعه مسكوني با حدود 68 واحد است كه بعضاً ساختمان هايي فرسوده هستند و در حال حاضر بخشي از منازل به كاركنان شركت ملي پخش واگذار شده است. اين مركز داراي يك مهمانسراي دو قلو است كه بزرگترين مهمانسرا در سطح منطقه بشمار مي رود و همينطور يك زمين فوتبال و يك سالن ورزشي مجهز_ در بين پرسنل قديمي و پيشكسوت است دراين مجموعه و پرسنل جديد و جوان تعامل بسيار خوبي وجود دارد. آقاي علي الشيون رئيس اين مركز كه پانزده سال سابقه كار در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران دارد از اين بابت بسيار خوشحال است. همچنين در اين مركز تعامل خاصي بين كاركنان و مسئولين شهر ازنا وجود دارد. تعاملي كه حفاظت از خط و انجام عمليات انتقال مواد نفتي را آسانتر و ايمن تر مي كند.
آقاي ربيع عرب كه كارمند عمليات اين مركز با 20 سال سابقه كار است مي گويد من ده سال است كه در اين مركز خدمت مي كنم و همراه خانواده ام در منازل سازماني كه ساكن هستم، او بسيار مشتاق است كه پسرانش در آينده در شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران مشغول به كار شوند و زحمات چندين ساله آنها را به نتيجه برسانند و راه آنها را ادامه بدهند او مي گويد سال پيش كه وارد اين شركت شدم حساسيت كار مرا به وحشت انداخت تنها عاملي كه به من كمك كرد و انگيزه ادامه كار داد، همراهي و كمك پيشكسوتان در اين مركز بود كه من تا به امروز كاري چنين سخت و حساس را با اشتياق انجام مي دهم و امروز هم در قبال افراد جوان و تازه كار احساس مسئوليت مي كنم و هر همراهي و راهنمايي كه از دستم بر بيايد انجام مي دهم.
آقاي عبدالرضا رضايي منش كه از پيشكوستان شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران است 57 سال سن دارد و 28 سال در مراكز انتقال نفت با عنوان استاد كار بهره برداري فعاليت كرده موقعي كه در محوطه مركز بوديم او را ديدم كه با زحمت از پله هاي مخزن بالا مي رفت او تنها مشكل خود را ناتواني زانوهايش كه در بالا رفتن از پله هاي مخزن يارييش نمي كنند عنوان كرد و گفت: يادم مي آيد كه جوانتر بودم اين 60 پله را خيلي سريع طي مي كردم اما امروز ....
ديدن اين صحنه و شنيدن صحبت هاي وي حكايت از عشق و علاقه اين افراد به خدمتي كه انجام مي دهند دارد، هر چند كه زانو هايي فرسوده كار را سخت و سخت تر مي كند هوا به سرعت تاريك مي شود و ما سفر خود را ادامه مي دهيم در تاريك و روشن آسمان همراه جاده شديم جاده اي كه طبيعت سبز و زيبايي همراهش مي كرد.
کد خبر: 3559
  • منطقه مركزي - مركز انتقال نفت و تأسيسات ازنا
  • منطقه مركزي - مركز انتقال نفت و تأسيسات ازنا
  • منطقه مركزي - مركز انتقال نفت و تأسيسات ازنا

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.