ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399

احداث ایستگاههای حفاظت کاتدی جدید در منطقه تهران

ارسال به تلگرام
احداث ایستگاههای حفاظت کاتدی جدید در منطقه تهران

رئیس حفاظت از زنگ و مهندسی خوردگی منطقۀ تهران گفت: احداث چندین ایستگاه در دستور کار منطقه قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه تهران ، محمد رضا شریفی پور با اشاره به نقش مهم و حیاتی ایستگاههای حفاظت کاتدی در پیشگیری و کاهش خوردگی لوله ها گفت : این ایستگاهها جهت حفاظت از تاسیسات زیرزمینی مدفون در خاک احداث می شوند و وظیفه آن ها کاهش شدت خوردگی در خطوط لوله است و هرچه این ایستگاه ها غیر فعال باشد بالطبع سرعت رشد خوردگی خطوط شدت می یابد و بدین منظور این ایستگاه ها دائما مورد پایش قرار می گیرند.

وی احداث ایستگاههای حفاظت کاتدی را راه حلی مناسب برای کاهش شدت خوردگی لوله های انتقال مواد نفتی و فرآورده ها دانست و گفت: به زودی شاهد راه اندازی آنها خواهیم بود.

شریفی پور نصب ترانس هوایی ، تابلو برق ، سیستم ارت، حفاظت فیزیکی ترانس با ساخت اطاقک یا دیوارکشی، کابل کشی، نصب ترانس رکتیفایر را از جمله اقدامهای انجام شده در عملیات راه اندازی ایستگاه حفاظت کاتدیک نامید و تأکید کرد: در واقع نقش حفاظت کاتدی جلوگیری یا کاهش سرعت خوردگی فلزات توسط اعمال یک جریان الکتریکی خارجی (یکسو) و ایجاد یک مدار الکتریکی شامل لوله ، ترانس ، حفرۀ آندی و زمین می باشد .

وی افزود: ایستگاه های حفاظت کاتدی به صورت ماهیانه چک می شوند و صحت آنها از نظر کارکرد مورد بررسی قرار می گیرد  و در هر بازدید مقدار ولتاژ و جریان اعمالی ، اندازه گیری و ثبت می شود و در صورت هرگونه اخلال ، عملیات عیب یابی و تعمیر صورت می پذیرد.

وی اظهار داشت: این ایستگاه ها با هدف کاهش میزان خوردگی خطوطی که وظیفه انتقال فراورده های نفتی را بر عهده دارند ، راه اندازی می شود و برای احداث ایستگاه پس از کسب توافقات لازم ، مقدمات تحصیل اراضی مورد نیاز فراهم و ایستگاه حفاظت کاتدی و بستر آندی جدید جهت حفاظت از خطوط احداث می گردد.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
خطایی رخ داده است. خطا : آرشیو به تفكيك مناطق در حال حاضر در دسترس نیست