جمعه 15 فروردین 1399

به کارگیری تکنولوژی شبکه SAN حجم زیادی از داده ها را با سرعت بسیار زیاد منتقل می کند

ارسال به تلگرام
به کارگیری تکنولوژی شبکه SAN حجم زیادی از داده ها را با سرعت بسیار زیاد منتقل می کند

نگهداری صحیح و حفظ امنیت اطلاعات و همچنین امکان دسترسی سریع به آن ها یکی از با اهمیت ترین مسایل در مراکز داده ((Data Center ها می باشد. طبق برآوردهای انجام شده، هزینه ایمنی داده ها و مدیریت سامانه های ذخیره سازی ده برابر هزینه خرید سخت افزارهای مربوط به آن است.

ایجاد ساختار دقیق برای سیستم ذخیره سازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بر همین اساس با توجه به طول عمر سرورهای منطقه غرب، عدم اطمینان به هاردهای مورد استفاده بر روی آنها و اتمام ظرفیت فضای ذخیره سازی سرورها، نیاز به راه اندازی سرویس های جدید در سطح منطقه احساس شد. در این راستا برای رفع مشکلات یاد شده معاونت مخابرات پروژه خرید،نصب و راه اندازی SAN Storage و تغییر هم بندی(Topology) شبکه ذخیره سازی داده ها را در دستورکار قرار داد.

برای آشنایی بیشتر با نحوه اجرایی شدن این پروژه، کاربردهای آن و همچنین نحوه کار تکنولوژی SAN، با کارشناس فناوری اطلاعات این معاونت در منطقه غرب گفت و گو نمودیم. آن چه در ذیل می آید ماحصل این گفت و گو است که تقدیم شما خوانندگان گرامی می شود.

مهندس برونی در ابتدای سخنان خود می گوید: امروزه با توجه به رشد روز افزون اطلاعات شرکت و لزوم نگهداری از آن ها، فرآیند ذخیره سازی و مدیریت توسعه آن ها به یکی از ارکان اصلی برنامه ریزی فناوری اطلاعات تبدیل شده است.

وی افزود: همچنین توسعه فرآیند شبکه بندی بر روی سیستم های ذخیره سازی، تاثیر بسیار زیادی داشته به طوری که تکامل فناوری محاسبات و شبکه بندی همراه با تمایل به داشتن داده های بیشتر موجب ارائه فناوری هایی با سرعت، انعطافپذیری و همچنین قابلیت دسترسی بالاتر شده است.

وی با بیان این مطلب که SAN یک شبکه اختصاصی مشابه LAN، ولی کاملا جدا از آن است و شامل صرفا دستگاه های ذخیره سازی و سیستم های سرور برای دستیابی به آن ها می باشد؛ عنوان کرد: سرویس دهنده های موجود در شبکه از طریق سرویس دهنده موجود در شبکه اختصاصی SAN به منابع ذخیره سازی دسترسی پیدا خواهند کرد.

کارشناس فناوری اطلاعات منطقه غرب اظهار داشت: ارتباطات SAN معمولا با استفاده از کابل های پر سرعت فیبر نوری است و ارتباط تمام تجهیزات با یکدیگر بر اساس پروتکل Fiber Chanel انجام می شود که می تواند حجم زیادی از داده ها را با سرعت های بسیار زیاد منتقل کند.

مهندس برونی تاکید کرد: در عین حال SAN ، امکان دسترسی در سطح بلوک ها را به سرویس دهنده هایی که به آن متصل هستند؛ فراهم می نماید. به طوری که داده ها به صورت بلوک های خام دیسک ها منتقل می شوند، که همین امر باعث افزایش سرعت دسترسی و همچنین کاهش تاخیر خواهد شد.

وی اضافه کرد: بر همین اساس پروژه تامین، نصب و راه اندازی SAN Storage تعریف شد که پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و با هماهنگی کارشناسان ستاد شرکت، لیست خرید مطابق نیاز منطقه تهیه و در اختیار واحد تدارکات کالا و انبار قرار گرفت. در نهایت مخابرات منطقه پس از تامین تجهیزات مورد نیاز موفق به نصب و راه اندازی این تجهیز در شبکه شد.

وی با بیان این مطلب که در حال حاضر تجهیزات نصب شده مراحل تست اولیه را طی می کنند؛ گفت: در آینده نزدیک سرویس های سازمانی یک به یک به بستر این شبکه انتقال خواهند یافت.

 

ذخیره سازی  SAN

 

مهندس برونی در تعریف شبکه SAN یا storage Area Network می گوید: SAN به شبکه ای از رسانه های ذخیره سازی گفته می شود و رسانه ای برای ذخیره سازی داده هاست که در اختیار سرورها قرار می گیرد. یعنی می تواند بدون واسطه و مستقیم به بلاک های هارد دیسک دسترسی پیدا کند که این روش سرعت بالایی دارد.

وی ادامه داد: هنگاهی که صحبت از انعطاف پذیری و تطبیق پذیری به میان می آید، هیچ فناوری بر رسانه های ذخیره سازی سطح بلاک (Block Level Storage) برتری ندارد. هدف در این روش، ارسال اطلاعات بین سرورها و دستگاههای ذخیرهساز است.

مهندس برونی در پاسخ به این پرسش که چرا شرکت از شبکه SAN برای ذخیره سازی اطاعات استفاده می کند؛ گفت: پاسخ به این سوال بسیار ساده است. در سازمان های بزرگ با تعداد زیادی سرور، دستگاه های SAN کارایی، دسترسی و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به دیگر روش های ذخیره سازی سنتی را ارائه می دهد. در عین حال که هزینه سخت افزار آن بیشتر است، اما باعث صرفه جویی در هزینه می شود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دستگاه های SAN ، وابستگی دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات به سرورها را حذف می کنند و به صورت مجزا می توانند در شبکه ایفای نقش داشته باشند؛ طبیعی است که هر نرم افزاری بر روی هر سرور در شبکه میتواند به این منابع ذخیره سازی دسترسی پیدا کند و وابستگی سیستم های عامل و سرویس های سازمانی از سرورهای سختافزاری از بین خواهد رفت. که همین موضوع باعث بالا بردن کارایی هر چه بیشتر منابع و سرورها در شبکه می شود.

 

لزوم استفاده از راهکارهای ذخیره سازی

 

این کارشناس در ادامه این گفت و گو می افزاید: امروزه بسیاری از شرکت ها از این تکنولوژی استفاده می کنند. زیرا این نوع از تکنولوژی برای انجام فرآیندهای تهیه نسخه پشتیبان و پیاده سازی بازیابی شبکه در زمان بحران(Disaster Recover ) بسیار کارآمد هستند.

 

مزایای  SAN

 

کارشناس فناوری اطلاعات منطقه غرب در ادامه به مزایای این شبکه ذخیره سازی اطلاعات اشاره می کند و می گوید: سرعت بالاتر در دسترسی به اطلاعات، تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی سریع تر نسخه پشتیبان، قابلیت اطمینان و تحمل خطا، دسترسی پذیری بالا، یکپارچگی سرور و رسانه های ذخیره سازی، صرفه جویی در هزینه، مدیریت متمرکز و امنیت را می توان از مزایای این شبکه بر شمرد.

 

پیاده سازی یک Network storage Area یا SAN

 

وی اعلام کرد: برای پیاده سازی یک SAN، سه قسمت اصلی نیاز است که شامل SAN Switchها، دستگاه های ذخیرهسازی و سرورها ست. همچنین برای متصل کردن دستگاه SAN با سرورها و ارتباطات بین آن ها به کابل های فیبر نوری نیز نیاز است.

برونی تصریح کرد: فرآیند پیاده سازی SANنیازمند یک سری مقدمات است. اول اینکه باید طراحی SAN خود را انجام داده و تمامی نیازهای فعلی و آینده سازمان را در نظر گرفت. سپس نسبت به تامین تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری آن و همچنین انجام پیکر بندی های لازم بر روی نرم افزار مدیریتی دستگاه اقدام کرد تا بتوان SAN خود را مدیریت کرد.

کارشناس فناوری اطلاعات منطقه غرب در پایان سخنان خود پیاده سازی این شبکه را یک فرآینده پیچیده دانست و گفت: پیاده سازی این شبکه نیازمند دانش و تخصص ویژه در خصوص دستگاه های SAN، شبکه های دخیره سازی داده ها، شبکه  انتقال داده، مراکز داده، سیستم های مجازی و محاسبات ابری  می باشد.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
خطایی رخ داده است. خطا : آرشیو به تفكيك مناطق در حال حاضر در دسترس نیست