دوشنبه 05 خرداد 1399

مقاوم‎سازی خط لوله ری – ساری در تقاطع با رودخانه تجن

ارسال به تلگرام
مقاوم‎سازی خط لوله ری – ساری در تقاطع با رودخانه تجن

معاون فني منطقه شمال از اجرای پروژه عمقبخشی و مقاومسازی خطوط لوله 12 اینچ فرآورده ری- ساری و 32 اینچ نفت خام نکا – ساری – ری در تقاطع با رودخانه تجن خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران – منطقه شمال، حمیدرضا نجابت با اشاره به بارش شدید باران و وقوع سیلاب خروشان در رودخانه تجن ساری طی روزهای ابتدایی سال جاری و در پی آن نمایان شدن و تخریب پوشش خط لوله 12 اینچ لاجیم – ساری در تقاطع با این رودخانه، از اجرای عملیات عمقبخشی و مقاومسازی این خط لوله برای در امان ماندن از سیلابهای آینده خبر داد.

وی مراحل انجام این پروژه را اجرای عملیات انحراف آب از بستر رودخانه با ایجاد دیوارههای سنگی مخلوط با شن و خاک به طول 300 متر، عرض  6 متر و ارتفاع 4 متر با به کارگیری ماشینآلات مورد نیاز، جمعآوری پایلها و سدهای ایجاد شده قدیمی، ساماندهی عرض رودخانه به طول 150 متر و تعمیق خط لوله 12 اینچ را از اقدامات انجام شده در این پروژه اعلام کرد.

معاون فنی منطقه شمال همچنین ترمیم سد بتنی آسیب دیده اطراف لوله با انجام بتنریزی جدید با هدف مقاومسازی 15 متر از خط 32 اینچ آسیب دیده، پایلکوبی و چیدمان سنگهای حجیم، ایجاد سد مناسب در پائیندست خط 32 اینچ را از دیگر مراحل اجرای این پروژه برشمرد.

وی با اشاره به 400 نفر روز تلاش کارشناسان و پرسنل منطقه، گفت: پس از این مراحل، اقدامات بعدی شامل حفاری، لولهیابی و جانمایی لوله جدید جهت تعمیق خط لوله فرآورده های نفتی به طول 60 و عمق چهار متر از بستر رودخانه انجام شد.

به گفته نجابت آخرین مرحله پروژه عمقبخشی و مقاومسازی این خط لوله، اجرای عملیات قطع و وصل بود که پس از هماهنگی و اخذ مجوز از مسئولان مربوطه در ستاد تهران و توقف 72 ساعته خط، با موفقیت انجام و تقاطع مقاومسازی شده به بهرهبرداری رسید.

معاون فنی منطقه انجام عملیات قطع وصل تقاطع فوق همزمان با بارندگی شدید و برودت نسبی هوا در محل اجرای پروژه و کاهش مدت زمان انجام پروژه از 120 ساعت به 72 ساعت را از جلوههای ویژه خدمت و تلاش همکاران در منطقه شمال توصیف کرد و افزود: اراده مستحکم تلاشگران منطقه برای تکمیل این پروژه یک بار دیگر ثابت کرد که فعالیت در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران و به ویژه در منطقه شمال فقط در ساعات اداری امکان پذیر نبوده و عشق، مسئولیتپذیری و تلاش شبانهروزی همکاران بسیار تعیین کننده است.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
خطایی رخ داده است. خطا : آرشیو به تفكيك مناطق در حال حاضر در دسترس نیست