دوشنبه 05 خرداد 1399

تعویض بخشی از خط لوله زیر گذر برداسپی- کرمانشاه در بستر رودخانه سیمره

ارسال به تلگرام
تعویض بخشی از خط لوله زیر گذر برداسپی- کرمانشاه در بستر رودخانه سیمره

تعویض 144 متر از خط لوله 16 اینچ انتقال نفت خام و فرآورده برداسپی- کرمانشاه با تلاش های شبانه روزی تیم عملیاتی و تعمیراتی منطقه غرب با موفقیت انجام شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران- منطقه غرب؛ مهندس حقیقیان، مدیر منطقه با اعلام این خبر گفت: این اقدام به منظور ایمن سازی و ایجاد عملیات انتقال پایدار مواد نفتی و همچنین جلوگیری از بروز حوادث زیست محیطی ناشی از شکستگی لوله در اولویت کار منطقه قرار گرفت.

وی گفت: فروردین ماه سال جاری در پی طغیان رودخانه سیمره، خط لوله روگذر برداسپی- کرمانشاه در محل تلاقی با این رودخانه واژگون شده و خط لوله زیر گذر نیز دچار آب بردگی شدید شده بود. به نحوی که حدود 80 متر آن به صورت معلق در آب قرار داشت.

مهندس حقیقیان عنوان داشت: در همان زمان با توجه حجم بسیار زیاد آب رودخانه امکان تعویض لوله وجود نداشت به همین دلیل با استفاده از پایل کوبی و مهار لوله زیر گذر عملیات ایمن سازی و تثبیت خط به عنوان اقدامات اولیه انجام شد.

وی اضافه کرد: در این راستا با توجه به اهمیت خط لوله یاد شده در تلاقی با رودخانه دائمی و پر آب سیمره، جمع آوری لوله روگذر و تعویض لوله زیر گذر در دستور کار قرار گرفت.

رئیس نگهداری و تعمیرات خط منطقه غرب نیز اجرای عملیات تعویض مقطع لوله را با توجه به پر آب بودن رودخانه بسیار دشوار توصیف کرد و بیان داشت: برای اجرای عملیات، ابتدا مسیر آب رودخانه به یک سمت منحرف شد؛ که این مهم با استفاده از ماشین آلات ساختمانی منطقه و با ایجاد چند لایه سد شنی با مخلوط رودخانه ای انجام گرفت.

مهندس بهزاد خدادوست افزود: با دپوی مخلوط و ایجاد یک مسیر دسترسی به داخل رودخانه، امکان انتقال ماشین آلات برای تخلیه، برش و جمع آوری خط لوله رو گذر فراهم شد.

وی تخلیه و انتقال 45 هزار لیتر مواد نفتی خط لوله رو گذر را با ایجاد یک انشعاب دو اینچی و سپس انتقال آن به تاسیسات انتهایی کرمانشاه را از دیگر مراحل انجام عملیات عنوان کرد و گفت: با انجام 7 سر برش لوله سرد، مسیر رو گذر و تمامی پایه های پل قدیمی که در اثر سیلاب واژگون شده بودند؛ جمع آوری و در شرایط بسیار سخت جابجایی باکس های لتنی روی لوله انجام گردید و بستر رودخانه برای عملیات تعویض لوله زیر گذر مهیا شد.

وی بیان داشت: در عملیات جوشکاری محل قطع و وصل خط در بستر رودخانه، تخلیه آب توسط چهار دستگاه پمپ 8 اینج، 5 دستگاه پمپ 4 اینج و سه دستگاه پمپ کف کش انجام گرفت.


گزارش تصويري مرتبط

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
خطایی رخ داده است. خطا : آرشیو به تفكيك مناطق در حال حاضر در دسترس نیست