شنبه 10 خرداد 1399

استفاده از مرکاپتان برای شناسایی نشتی خطوط لوله مواد نفتی در منطقه اصفهان

ارسال به تلگرام
 استفاده از مرکاپتان برای شناسایی نشتی خطوط لوله مواد نفتی در منطقه اصفهان

برای نخستین بار در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران انجام شد؛

 استفاده از مرکاپتان برای شناسایی نشتی خطوط لوله مواد نفتی در منطقه اصفهان


برای نخستین بار در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران از روش تزریق مرکاپتان (مواد بودار) در شناسایی نشتی خط لوله 8 اینچ GP4 فرودگاه شهید بهشتی اصفهان استفاده شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران ـ منطقه اصفهان، رحمت الله مصباح رئیس واحد خوردگی منطقه در تشریح این روش جدید نشت یابی گفت: مرکاپتان ها جزء ترکیبات آلی گوگرد دار هستند و دارای بوی بسیار تندی می باشند و به همین دلیل در صورت هر گونه نشتی R-SH حس بویایی تحریک می شود، معمولا برای بدست آوردن خواص مطلوب تر از مخلوط دو یا چند نوع مرکاپتان با نسبت های معین استفاده می شود.

وی ادامه داد: در نشت یابی خطوط لوله مواد نفتی مدفون در خاک، تزریق درصدی از خانواده مرکاپتان ها انجام و با استفاده از دستگاه نشت یاب(F.I.D) و سنجش میزان بو در طول مسیر لوله نقطه نشتی مشخص می شود.

وی به عملیات انجام شده روی خط لوله 8 اینچ GP4 اشاره کرد و افزود: با استفاده از روش فوق و تزریق 500 سی سی مرکاپتان نشتی در کیلومتر 2 مرکز انتقال نفت شماره 8 شناسایی شد و با انجام عملیات خاکبرداری، تعمیرات و پوشش آن از سوی واحدهای ترابری، تعمیرات خط و حفاظت از خوردگی صورت گرفت.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.