یکشنبه 06 بهمن 1398

برگزاری رزمایش اطفاء حریق در مرکز انتقال نفت شاهرود

ارسال به تلگرام
برگزاری رزمایش اطفاء حریق در مرکز انتقال نفت شاهرود

رییس واحد اچ.اس.ای منطقه شمال‌شرق گفت: درسناریو مانور مرکز انتقال نفت شاهرود فرض شده که بر اثر زلزله‌ای به بزرگی 9/5ریشتر، گسکت فلنچ خط 22ورودی به تاسیسات شاهرود دچار آسیب دیدگی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران –منطقه شمال‌شرق، علی عرب یارمحمدی افزود: با بروز زلزله در فاز اول کارکنان هر کدام پناه گرفته و پس از توقف زلزله به سمت اتاق کنترل حرکت و با مشاهده پاشش شدید مواد به سمت محل رفته و با حفظ فاصله ایمن شرایط را ارزیابی و بلافاصله مراتب را توسط بيسيم به كارمند ارشد عمليات خبر مي‌دهد و براي تامين كنترل‌هاي اوليه شروع به باز كردن شيلنگ‌هاي آب آتش نشاني مي‌كنند.

وی ادامه می‌دهد: بدلیل نشت شديد فرآورده، ابر بخارات تشکیل شده وامکان نزديك شدن به محل نیست، لذا پس از به صدا در آوردن آژير تاسيسات براي اعلام شرايط اضطراري، سيستم آب مرکز انتقال راه اندازی شده و درهمین حين شرايط بوجود آمده را به نيروهاي آتش نشاني پخش و حراست مرکز اطلاع رساني می‌شود تا براي ايجاد پرده آب و جلوگيري از گسترش ابر بخارات كمك رساني کنند.

رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست منطقه شمال‌شرق ادامه داد: باغبانان مرکز و 2 نفر از کارکنان حراست پس از باز كردن شيلنگ‌هاي آب آتش نشاني و نصب اتصالات شروع به مه‌پاش كردن محوطه مي‌نمايند و کارمند ارشد مرکز همزمان با مركز انتقال نفت سمنان و  سبزوار براي توقف خط 22 و 20 اينچ تماس مي‌گيرد.

به گفته وی؛  رييس مرکز براي هماهنگي و اطلاع رساني به معاون عملياتي منطقه به منظور ارسال نيروهاي پشتيبان فني و آتش نشان شهری، بهداری و بهداشت نفت اقدام مي‌كند ولی متاسفانه بدليل پخش بخارات مواد فرار در محوطه تاسيسات و حضور خودرو گروه مکانیک در محوطه اولین مرجع جرقه و آتش سوزی شروع که منجر به سوختگی یکی از کارکنان می‌گردد. همزمان به دليل فلش بك كردن آتش به محل ريزش مواد، باغبان تاسيسات نيز دچار سوختگي می‌شود.

عرب یارمحمدی گفت:  نیروهای آتش نشانی مرکز منطقه به محل حادثه رسیده و با استفاده همزمان از مونیتور و حوزهای آتش نشانی نسبت به امن کردن و محصور کردن حریق اقدام می‌نمایند، خوشبختانه نيروهاي آتش نشاني پخش نيز براي كمك رساني به محل رسیده و سریعا شروع به ایجاد پرده آب می‌کنند.و چند دقیقه بعد آتش نشانی شهری به عنوان پشتیبان به محل می‌رسد.

وی اضافه کرد: در ادامه آمبولانس بهداری و بهداشت نفت به محل حادثه رسیده تا نسبت به کمک رسانی به فرد حادثه دیده اقدام نماید و نيروهاي آتش نشاني منطقه، پخش و شهری تا ايمن شدن محوطه به عمليات اطفا و مه پاش كردن آب بر روي محوطه اقدام مي‌نمايند. پس از اطفاء با استفاده از ابزار لجن كش پخش شروع به تخليه محل می‌کنند و نيروهاي تعميرات خط، مكانيك و آتش نشاني منطقه عمليات تغيير و تبديل پس از بررسي شرايط، ايمن سازي محيط و صدور پرميت انجام مي پذيرد.

عرب یارمحمدی خاطر نشان کرد: در پایان رييس مرکز در همراهی با رییس اچ.اس.ای نسبت به بررسي ميزان آلودگي خاك‌ها که حدود 1300 مترمربع به عمق 30 سانتيمتر است، پرداخته و براي برنامه ريزي و رفع آلودگي خاك‌ها اقدام می‌کند.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.