پنجشنبه 23 آبان 1398

افزايش پايداري ارتباطات مخابراتي با تبادل تار فيبرنوري بين مخابرات نفت و گاز

ارسال به تلگرام
افزايش پايداري ارتباطات مخابراتي با تبادل تار فيبرنوري بين مخابرات نفت و گاز

تبادل تار فيبرنوري با شركت انتقال گاز، ضريب پشتوانه ارتباطي و پهناي باند مخابراتي را افزايش مي دهد.

به گزارش روابط عمومي شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران، مدير مخابرات شركت در گفت و گويي با اعلام اين مطلب گفت: امضاي اين تفاهم نامه اين شركت با شركت انتقال گاز ايران در خصوص استفاده از تار تاريك فيبر نوري ضمن افزايش پهناي باند و پايداري ارتباطات مخابراتي صرفه جويي قابل توجهي نيز در هزينه و زمان اجراي پروژه هاي فيبرنوري به عمل مي آورد.

مهندس احمد بهفرد افزود: از مزاياي مهم استفاده از تار تاريك به جاي اجاره پهناي باند آن است كه مديريت و نظارت شبكه ايجاد شده بر روي اين تار توسط شركت بهره بردار انجام مي شود.

وي افزود: قدمت مخابرات صنعتي شركت خطوط لوله و مخابرات نفت تقريبا همزمان با پيدايش صنعت نفت بوده و با توجه به تعداد ايستگاه هاي مخابراتي اين شركت و داشتن بيش از 4 هزار كيلومتر شبكه فيبر نوري در حريم خطوط لوله و همچنين با توجه به شباهت كار هر دو شركت در زمينه انتقال انرژي و ارتباطات مخابرات صنعتي، تعاملات مخابراتي اين شركت با شركت انتقال گاز و ديگر شركتهاي نفتي از چند دهه قبل برقرار بوده است ولي اين كار جديدي كه در قالب تفاهم نامه اجاره تار فيبر نوري به امضا رسيد براي اولين بار بين دو شركت نفتي منعقد شده است.

به گفته وي انجام اين تفاهم نامه با برگزاري جلسات كارشناسي از سال گذشته آغاز شده بود كه در ابتداي سال جاري به سرانجام رسيد.

وي هزينه اجرايي فيبرنوري را به ازاي هر كيلومتر 100 ميليون تومان و مدت زمان آن را در خوشبينانه ترين حالت بين 2 تا 3 سال ذكر كرد و گفت: هدف از اين همكاري حركت و عمل در راستاي اقتصاد مقاومتي و جلوگيري از موازي كاري و كاهش هزينه ها است به طوري كه هر دو شركت بتوانند از امكانات فيبرنوري يكديگر استفاده كنند، ضمن آنكه با انجام اين كار زمان بهره بردري از پروژه فيبرنوري نيز به شدت كاهش مي يابد.

بهفرد اظهار داشت: براساس اين تفاهمنامه قراراست در فاز اول منطقه تهران از طريق  9 ايستگاه مخابراتي فيرنوري شركت انتقال گاز ايران به طول 1030 كيلومتر به منطقه فارس متصل شود و در فاز دوم مركز منطقه اصفهان نيز به اين مسير متصل خواهد شد. همچنين شركت انتقال گاز ايران نيز قرار است از فير نوري شركت خطوط لوله و مخابرات در مسيرهاي اصفهان- يزد- رفسنجان  و همينطور تهران-ري و اهواز- بيدرويه استفاده كند.

مدير مخابرات در پايان تاكيد كرد: اين تفاهمنامه به امضاي مديران عامل هر دو شركت رسيده و با توجه به تشابه فعاليت هر دو شركت زمينه مناسبي را براي فعاليتهاي مشترك بعدي مانند پايش و همكاري در عمليات تعمير خطوط لوله فراهم مي كند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
خطایی رخ داده است. خطا : آرشیو به تفكيك مناطق در حال حاضر در دسترس نیست