دوشنبه 05 خرداد 1399

زمانی: اتکای ما به تولیدات داخلی است

ارسال به تلگرام
زمانی: اتکای ما به تولیدات داخلی است

ابوالقاسم زمانی از رویکرد مدیریت کالا پس از انقلاب می‌گوید:

اتکای ما به تولیدات داخلی است

 

گفتن و نوشتن از فعالیت‌ها و دستاوردهای صنعت انتقال نفت، بدون در نظر گرفتن نقش مدیریت کالا در تأمین قطعات و تجهیزات، بی‌انصافی است. اهمیت این بخش زمانی بهتر درک می‌شود که محدودیت‌های موجود را در نظر داشته باشیم و اینکه با وجود تمام این محدودیت‌ها و تحریم‌ها، چرخه سوخت‌رسانی همچنان با قدرت در حال اجرا است. برای درک بهتر موضوع سراغ ابوالقاسم زمانی، مدیر کالای شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران رفتیم. مهم‌ترین صحبت‌های وی در گفت‌وگو با «صانا» را در ادامه می‌خوانید:

 

وظایف مدیریت کالا

وظیفه اصلی مدیریت کالا در کل صنعت نفت، تأمین به‌موقع نیازهای بخش‌های مختلف است. رویکرد کلی این مدیریت در طول سال‌های مختلف این بوده است که هم چرخه تأمین کالا متوقف نشود و هم از تولیدات داخلی استفاده شود. حمایت از تولید داخلی، از همان ابتدا در شرکت خطوط لوله و مخابرات مطرح بوده و کماکان هم ادامه دارد.

 

به تعمیرکننده خارجی نیازی نداریم

با رویکرد تولیدات داخلی اگر بخواهیم مدیریت کالا را نگاه کنیم، تحریم‌ها برای سازندگان داخلی به نوعی فرصت تبدیل شده است. با تعاملی که همکاران فنی ما در بخش‌های مختلف داشته‌اند، توانستند تعداد زیادی از تولید‌کنندگان را حمایت کنند و سبب قدرتمندتر شدن آنها شوند. در بخش تعمیرات، تقریبا 100 درصد توربین‌های گازی تعمیراتش در داخل انجام می‌شود که اکثر این تعمیرات همراه با تأمين قطعه است. عمده قطعات هم توسط همین تعمیرکاران در داخل ساخته می‌شود و این به دلیل همان فرصت پیش آمده از تحریم‌هاست.


 


دیر اعتماد می‌کنیم، اما...

باید به شرکت‌های داخلی اعتماد کرد و راهکارهایی در نظر گرفت که بشود این اعتماد را در عمل نشان داد. باید با توجه به همه تنگناهای مالی شرکت‌های داخلی، دست آنها را گرفت. تولیدکنندگان همیشه گلایه دارند که ورود به صنعت نفت خیلی سخت است، اما از طرفی تأیید می‌کنند که اگر اطمینان صنعت نفت را با تمام حساسیتهایی که دارد، جلب کنند، این همکاری تداوم خواهد داشت و به اعتماد منجر می‌شود. راست هم می‌گویند! پایشی که در صنعت نفت وجود دارد، سبب می‌شود کالای بی‌کیفیت از مدار خارج شود.

 

80 درصد از كالاي مصرفي ما داخلي است

پيشرفت اين سال‌هاي ما قابل توجه است. عمده تفاوتش اين است كه رويكرد ما به خريد از داخل و اتكا به توانمندي‌هاي داخلي است. من يادم مي‌آيد در سال 1372 در شركت كالاي نفت، آماري در مورد خريدهاي خارجي استخراج كرديم. حدود يك ميليارد و 700 ميليون تا 2 ميليارد دلار خريد از خارج بود. در سال‌هاي بعد برنامه‌اي در دستور كار قرار گرفت كه اگر با شركت‌هاي خارجي قرارداد بسته مي‌شود، با رويكرد انتقال فناوري و تكنولوژي باشد، يعني به نحوي مجبور شوند فناوري توليد آن دستگاه را به داخل منتقل كنند. در آماري كه بعدا استخراج كرديم، متوجه شديم اقلام پرمصرف صنعت نفت، مواد شيمايي، ماشين‌آلات دوار و بخش زيادي هم لوله و ولو است. در همان سال‌ها، شركت‌‌های داخلي، براي اين حجم گسترده از نياز، برنامه‌ريزي كردند و اين اطمينان به آنها داده شد كه اگر توليد مناسبي داشته باشند، با آنها قرارداد بلندت‌مدت بسته مي‌شود و جايگزين مشابه خارجي خواهند شد. اين کار به ايجاد انگيزه در توليد‌كننده داخلي منجر شد. در حال حاضر 80 درصد كالايي كه در صنعت انتقال نفت استفاده مي‌شود، توليد داخل است.

 

به كيفيت كار فكر مي‌كنيم

خدا را شكر مي‌كنم در كنار همكاراني انجام وظيفه مي‌كنم كه روحيه خدمت در آنها موج مي‌زند. وقتي هدف از كار، به جاي اينكه صرفا معطوف به مسائل مالي باشد، به نحوه مطلوب انجام كار باشد، ديگر به ديده شدن يا ديده نشدن فكر نمي‌كني. من اين روحيه را در مجموعه همكاران شركت خطوط لوله و مخابرات مي‌بينم و اين سبب خشنودي است. ممكن است معدود افرادي هم باشند كه به‌صورت مقطعي از اين ديده نشدن دلسرد شوند، اما گذرا است و دائمي نيست. تلاش مديريت اين است كه قدردان زحمات كاركنان باشد. در خيلي از مناطق، همكاراني كه در مجموعه‌‌های فني و عملياتي هستند، شبانه‌روزي و بدون چشمداشت تلاش مي‌كنند كه اين قابل تقدير است. اكثر همكاران به فكر تاثيرگذاري هستند تا اينكه كارشان ديده بشود. من بارها ديده‌ام كه بعد از انجام كاري، مي‌گويند كه اي كاش فلان كار را هم مي‌كرديم تا نتيجه بهتر مي‌شد..... مي‌خواهم اين را بگويم كه دغدغه اصلي، انجام كار باكيفيت است.

برچسب ها : فجر
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
خطایی رخ داده است. خطا : آرشیو به تفكيك مناطق در حال حاضر در دسترس نیست