جمعه 28 تیر 1398

مدير خطوط لوله: ما گمنام نيستيم، خوشناميم

ارسال به تلگرام
مدير خطوط لوله: ما گمنام نيستيم، خوشناميم

40 سالگي انقلاب و دستاوردهاي صنعت انتقال نفت در گفت‌وگو با مدير خطوط لوله

ما گمنام نيستيم، خوشناميم

 

صنعت انتقال نفت ايران در 40 سال گذشته راه پر فراز و نشيبي را طي كرده و در سه دوره قبل از جنگ، حين جنگ و پس از آن، با وجود تمام مشكلات، رسالت خود را به انجام رسانده است‌‌. در دوران بازسازي و توسعه و با افزايش جمعيت و افزايش مصرف سوخت در كشور، فعاليت‌هاي اين صنعت بيشتر و كليدي‌تر شد، اما كاركنان زحمتكش شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران، هيچ‌گاه انگيزه خود را از دست ندادند و همواره تلاش كرده‌اند مردم در عرصه سوخت هيچ كمبودي را احساس نكنند‌‌. پرويز معماريان، يكي از موسپيدهاي اين صنعت است‌‌. كسي كه در طول اين سال‌هاي پرفراز و نشيب، همواره در دل عمليات بوده و مفهوم آنچه را در بالا گفتيم با تمام وجودش لمس كرده است‌‌. با مدير خطوط لوله كه همواره در مسئوليت‌هاي كليدي و عملياتي بوده و حالا آخرين ماه‌هاي خدمتش را انجام مي‌دهد، به گفت‌وگو نشستيم‌‌. آنچه در ادامه‌ مي‌خوانيد، حاصل اين گفت‌وگو است‌‌.

 

•      اتكا به توانمندي داخلي با وقوع انقلاب اسلامي

پرويز معماريان مي‌گويد: «اتكا به نيروها و ظرفیت‌های داخلي و افراد متخصص ثمره انقلاب بود‌‌. ما در دوران جنگ آسيب‌های زیادی ديديم؛ بسياري از تلمبه‌خانه‌ها و تجهيزات از بين رفت و بعدها دوباره بازسازي شد و حتي بسياري از نفرات ما شهيد شدند‌‌. شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران يكي از سازمان‌هايي بود كه در دوران جنگ در تيررس دشمن بود و دشمن به لحاظ راهبردی اين شركت را هدف قرار داده بود‌‌. دوران جنگ با وجود تمام سختي‌ها، اين باور را در ما به‌وجود آورد كه مي‌توانيم روي پاي خود بايستيم و به متخصصان و تجهيزات خودمان اكتفا كنيم و اهداف نظام را پيش ببريم‌‌.

خودكفايي در دوران جنگ دستاورد شركت بود‌‌. ما از شركت‌ها و سازنده‌هاي داخلي در جهت بهينه استفاده كرديم و در مسیر پيشبرد اهداف شركت و ساخت‌وساز قطعات و تجهيزات مورد نياز، جزو اولين شركت‌هايي بوديم كه به ساخت داخل دست يافتيم‌‌. به اين باور رسيديم و توانستيم پره‌هاي داغ توربين سولزر را در ايران از طريق مهندسي معكوس طراحي و پياده‌سازي كنيم‌‌.

ما از طريق مذاكراتي كه با شركت‌هاي دانش‌بنيان داشتيم توانستيم توربين‌هاي سولار سنتار آمريكايي را به مرحله ساخت برسانيم، البته ابتدا با تعميرات آن آغاز شد و به گونه‌اي برنامه‌ريزي كرديم كه بعد از مدت دو تا سه  سال بيش از 70 درصد قطعات خارجي توربين را در داخل كشور بسازيم‌‌. اكنون نيز يك توربيني به نام ‌تي‌دا كه مشابه سولار سنتار آمريكايي است با همه مشخصات آن در داخل كشور ساخته شده است‌‌.

 

•      نصب و راه‌اندازي توربين تاروس براي نخستین بار در ايران به همت متخصصان داخلي

وي در ادامه مي‌گويد: پس از جنگ تجهيزاتي در شركت خريداري شد و خطوط توسعه پيدا كرد‌‌. اين خطوط براي پمپاژ فرآورده و نفت‌خام به توربين تاروس نياز داشتند كه همين موضوع موجب شد تا در هر كدام از مراكز بندرعباس و مهرآران سه دستگاه و در قطب‌آباد دو دستگاه توربين براي نخستین بار در ايران توسط شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت نصب و توسط شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران راه‌اندازي شود‌‌.

پس از آن توربين‌هاي نئوپينيون ايتاليايي در دو منطقه مركزي و لرستان و تلمبه‌خانه‌هاي تنگ‌فني، آسار، پل‌بابا و رازان به تعداد 15 دستگاه نصب و راه‌‌اندازي شد‌‌. اين توربين‌ها در مراكز ياد شده به ترتيب راه‌اندازي شد و براي اولين بار در ایران بود كه از اين مدل توربين TG5 استفاده مي‌شد‌‌.

نصب و راه‌اندازي توربين‌هاي تايفون در منطقه خوزستان، راه‌اندازي پروژه VFD  (الكتروموتورهاي دور متغير)، سيستم‌هاي نوين مديريتي از جمله پياده‌سازي IMS و سيستم IP CMMS در كل شركت، سيستم IDMS در شبكه خطوط لوله، سيستم GIS در تمام مراكز انتقال نفت، تجهيز منطقه غرب به سيستم پایش از دور حفاظت كاتدي و ‌‌.‌‌.‌‌. نيز از جمله فعاليت‌هايي است كه در اين دوران به همت متخصصان داخلي صنعت انتقال نفت ايران انجام شد‌.

 

•      خودكفايي در دوران جنگ

ما در دوران جنگ با چالش‌هاي زيادي روبه‌رو بوديم و از همان زمان به خودباوري رسيديم و كار را آغاز كرديم‌‌. از همان ابتدا به دنبال ساخت نرفتيم، بلكه به دنبال تعميرات بوديم‌‌. در آن زمان ما توربين‌ها را جمع‌آوري و از يك منطقه به منطقه‌اي ديگر و از تلمبه‌خانه‌اي به تلمبه‌خانه ديگر منتقل مي‌كرديم تا سوخت‌رساني بدون وقفه‌ صورت گيرد‌‌.

 

•      صنعت انتقال نفت ايران در مسير حركت و پويايي

اكنون خط 16 اينچ سبزآب - تنگ‌فني به 20 اينچ تبديل شده و با انجام اين عمليات، تلمبه‌خانه بيدرويه از مدار 16 اينچ خارج شد و اكنون در تلاش هستيم اين خط را از نظاميه تا سبزآب ادامه دهيم تا خط 10 اينچ را از مدار خارج و به 20 اينچ تبديل كنيم كه هم فرآورده 16 و 10 اينچ را انتقال بدهيم تا از اين طريق بتوانيم تلمبه‌خانه عبدالخان را By Pass  كنيم‌‌.

افزون بر آن در حال تبديل خط 12 اينچ ورسك - ساري به خط 16 اينچ هستيم كه با انجام آن باتوجه به مصرف بيشتر در خطه شمال، ظرفيت آن افزوده مي‌شود و با افزايش قطر اين خط علاوه بر افزايش ظرفيت انتقال مي‌توانيم تلمبه‌خانه مرگاو و فشارشكن لاجيم را از مدار خارج كنيم‌‌. اگر اين پروژه انجام شود، عملاً يك تلمبه‌خانه و يك فشارشكن از مدار خارج خواهد شد‌‌. اينگونه پروژه‌ها منجر به يكي شدن حريم خطوط، پايش و نگهداري بهتر خط، بالا رفتن ايمني خط، بهينه‌سازي و كاهش هزينه‌ها خواهد شد‌‌.

افزون بر اين اقدام‌ها در تلاش هستيم تا خط 14 اينچ تبريز را كه در محدوده ابهر و خرمدره قرار دارد در مسير 16 اينچ بياوريم تا بتوانيم با قرار دادن خط در يك كريدور، علاوه بر كاهش هزينه‌ها، از آن به گونه‌اي خاص نگهداري كنيم‌‌.

معكوس‌سازي خط 10 اينچ شازند/ اهواز/ ري از شازند به اهواز و معكوس‌سازي خط 16 اينچ رفسنجان/ يزد/ نائين/ اصفهان نيز از جمله اقدام‌هایی است كه توسط نيروهاي داخلي انجام شده است‌‌.

 

•      ما گمنام نيستيم، خوشناميم

ما كاركنان شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران گمنام نيستيم، بلكه خوشناميم‌‌. هرچقدر كه ما در حاشيه باشيم ايمني خود و كارمان بيشتر مي‌شود و با صبر و حوصله بيشتري كار مي‌كنيم و آسيب كمتري تهديدمان مي‌كند‌‌. اين شركت به‌ لحاظ اهميت، حساسيت و رسالت در زمره شركت‌هاي دولتي و تشكيلات حاكميتي قرار گرفته كه اين خود نشان‌دهنده حساسيت و اهميت شركت است و ارزشمند بودن فعاليت آن را بيان مي‌كند‌‌. ما به عنوان سربازان خوشنام صنعت نفت، تمامي وظايف‌مان را به درستي و با دقت بالايي انجام مي‌دهيم و در مقابل وجدان خود راحت هستيم‌‌. بايد در كارمان صادق باشيم و خودمان را باور كنيم، به‌ درستي كار كنيم و نان حلال براي خانواد‌ه‌ ببريم و در همه حال، با شرايط مثبت و ديد خوب و باز به آينده نگاه كنيم‌‌

برچسب ها : فجر
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
خطایی رخ داده است. خطا : آرشیو به تفكيك مناطق در حال حاضر در دسترس نیست