جمعه 02 فروردین 1398

بهره مندی 80 درصدی از ساخت داخل در شرکت

ارسال به تلگرام
بهره مندی 80 درصدی از ساخت داخل در  شرکت

در سالي كه به عنوان حمايت از كالاي ايراني نامگذاري شده است ، بیش از ۸۰ درصد قطعات و تجهیزات پروژه هایی که در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران  استفاده می شود ساخت داخل است.

به گزارش روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، مديرعامل شركت با اشاره به ربع قرن تجربه در بخش پشتیبانی از سازندگان داخلی گفت: از سال‌ 1372 در مجموعه خطوط لوله، ساخت داخل تجهيزات مورد نياز در دستور كار قرار گرفت  که نتایج  خوبی در پی داشت. به عنوان نمونه اکثر توربین های مورد استفاده در صنعت نفت، درآن زمان آمریکایی و اروپایی بود؛ ولی ما همان موقع هم در بخش ساخت داخلی قطعات اقداماتی را آغاز کردیم. همین امر باعث شده در دوره تحریم مشکل زیادی پیدا نکنیم و بتوانیم عملیات را به خوبی و بدون وقفه ادامه دهیم.

 مهندس عباسعلی جعفری نسب افزود: برخی از شرکت‌های داخلی امروز به نقطه ای رسیده اند که توربین کامل را مشابه خارجی ها و حتی بهتر از توربينهاي آمریکایی با رنج سه مگاوات، تابلوهای برق و بسیاری دیگر از کالاها را به طور کامل بسازند و همچنين اکثر کارهای نگهداری و تعمیرات توربین ها در داخل کشور انجام می شود.

به گفته وي این روند خودکفایی از قطعات کوچکتر نظير پيچ و مهره ، فلنج ها و اتصالات شروع شده و بعد به تولید قطعات پیچیده تر مانند مكانيكال سيل ها که برای پمپ‌ها ضروری است، رسید.

وي همچنين اظهار داشت: در زمينه پروژه هاي تحقيقاتي هم شركت هاي دانش بنيان كارهاي قابل تقديري انجام داده اند كه مي توان به ساخت درايو الكتروموتورهاي دور متغير با ولتاژ متوسط اشاره كردكه حدود دوسال است كه در سرويس قرار دارد.

مدیرعامل شرکت اظهار امیدواری كرد كه  اعتماد به سازندگان داخلی ادامه پیدا کند تا جايي كه شرکت‌های ایرانی در پروژه های خارج از مرز نیز حضور داشته باشند.

وي تاكيد كرد: اقدامات خودکفایی هم اکنون به سطحی رسیده که شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران به همه سازندگان توربین در دنیا اعلام کرده که ترجیح ما اين است که برای همکاری با ما باید از حداکثر توان ایرانی استفاده شود.

جعفري نسب ادامه داد: هم اكنون با بيش از  15 شركت خارجي در زمينه خريد تجهيزات مورد نياز صنعت انتقال در ارتباط هستيم و يك شركت خارجي هم در حال تجهيز كارگاهي در شهر پرند است. همچنين در زمينه سيستم نشت ياب اتوماتيك هم با شركتي انگليسي قرارداد بستيم كه اين سيستم روي 300 كيلومتر از خطوط لوله شمال غرب كشور به صورت آزمايشي نصب شده و تا يك ماه آينده به صورت رسمي به بهره برداري مي رسد.

مديرعامل شرکت با بيان اينكه اين شركت  بر اساس طرح های نگهداشت ظرفیت انتقال خود، هر ساله پروژه های تعمیراتی و نوسازی زیادی را در دستور کار قرار داده است. گفت: در بحث بازسازي و نوسازي ماشین آلات دوار همچون توربین، کمپرسور، پمپ ها و الکتروموتورها هر ساله برنامه منظمی برای تعمیرات با حداکثر توان داخلی وجود دارد.

جعفري نسب با بيان اينكه نگهداري برخي تجهيزات مانند تجهيزات برق، كنترل، ‌ابزاردقيق، ماشين آلات دوار، مخازن و شيرآلات كاملا توسط شركتهاي داخلي انجام مي شود افزود: تعمير و نگهداري بخش هايي كه مجهز به ماشين آلات خارجي است مانند توربين هاي گازي كه خيلي حساس هستند نياز به پشتيباني شركت هاي سازنده دارد .

وی تصریح کرد: شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران بیش از 165 توربین گازی در قالب 16 مدل از سازندگان خارجی متفاوت در اختیار دارد، از این رو با توجه به محدودیت هاي بین المللی برای ایران از 20 سال پیش برنامه ریزی برای خودکفایی در قطعات و تجهیزات پر مصرف این توربین ها در دستور کار ما قرار گرفته است، در نتیجه بسیاری از قطعات این توربین ها از سازندگان داخلی تامین و بخشی نیز به طور مستقیم از سازندگان خارجی این توربین ها گرفته می شود.

وي در خصوص قراردادهای جدیدی با سازندگان و صنعتگران ایرانی گفت: در بخش تولید داخل آخرین قرارداد ما مربوط به ساخت 4 دستگاه توربين گازي 3 مگاواتي به همراه پمپ و قطعات مربوطه با يك شركت داخلي بوده است. در حوزه خطوط لوله هم برای بازسازی و نوسازی پروژه‌هایی اجرا کردیم که یکی از این پروژه ها بازرسی داخلی خطوط لوله به وسیله پیگرانی هوشمند است  که در این روش پس از بازرسی هوشمند کل خطوط لوله و ارایه گزارش‌ها و تحلیل‌های آن، تصمیم گرفته می‌شود چه بخش‌هایی نیاز به نوسازی یا تعمير دارد.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.
خطایی رخ داده است. خطا : آرشیو به تفكيك مناطق در حال حاضر در دسترس نیست