شنبه 11 آذر 1402

منطقه مركزي

اين منطقه وظیفه اداره خطوط لوله نفت خام و فرآورده های نفتی را از قطرهای 4 تا 26 اینچ در محدوده استان های لرستان، مرکزی ، همدان ، قم و اصفهان بر عهده دارد. مجموع خطوط لوله تحت مدیریت این منطقه به 1600 کیلومتر می رسد .

عملیات بهره برداری در این منطقه توسط 3 مرکز انتقال نفت، 3 ایستگاه فشار شکن و 3 پایانه نفتی انجام می شود . مراکز انتقال نفت به پمپاژ نفت خام و فرآورده های نفتی ، فشار شکن ها به كاهش فشار و پایانه ها به دریافت مواد نفتی از خطوط لوله مي پردازند.

این روند با انجام نمونه گیری و آزمایشات متعددی همچون تعیين نقطه جوش ابتدايي و نقطه جوش نهایی ، تعیین نقطه اشتعال رنگ و وزن مخصوص بر روی فرآورده های نفت سفید، نفت گاز، بنزین، نفت جت ، و پلات فرمت  و نیز نظارت بر مطلوبیت و کنترل کیفیت مواد نفتی صورت گرفته و جهت تامین و تحویل به موقع سوخت مورد نیاز هموطنان عزیزمان در استانهای لرستان، مرکزی ،‌ همدان و قم در مخازن مربوط به آن ذخیره سازی می شود .

اتاق هاي كنترل در اين مراكز متشكل از دستگاه هاي پيچيده و مبتني بر فن آوري نويني هستند كه علاوه بر ثبت و نمايش اشكالات و پارامترهاي كنترلي، انتقال كليه فرمانهاي مختلف دستگاه هاي اصلي از آن امكان پذير است. استفاده از پيشرفتهاي علمي و فني جديد و تكنولوژي،  بهره گيري از توربين هاي قدرتمند و سيستمهاي الكترونيكي پيشرفته اطلاعاتي، ارتباطي، مخابراتي، و ابزارهاي مدرن اندازه گيري امر استفاده از خطوط لوله را بيش از پيش هموار ساخته است.

 

مخابرات منطقه مركزي با 21 ايستگاه مخابراتي راديوماكس ديجيتال SDH، سه ايستگاه پسيو PASSIVE ، یک ايستگاه موبيلفون ، 12 مركز تلفن آنالوگ ، ديجيتال و سوئيچ IP و نيز 310 كيلومتر مسير فيبرنوري ، فرايند ايجاد ارتباط مستمر مخابراتي DATA، ارتباط LAN، VAN، ويدئوكنفرانس و سيستم پزشكي از راه دور شركت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه مركزي را بر عهده دارد. همچنين به عنوان پشتيبان شبكه يكپارچه صوت و ديتا شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران بوده و به شركت هاي پالايش نفت امام خميني(ره) شازند، شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي اراك، لرستان، همدان،‌قم، شركت پتروشيمي شازند و بهداشت و درمان صنعت نفت مركزي و لرستان،‌شركت گاز ناحيه 7 همدان و مركزي،‌ صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران،شركت ارتباطات سيار استان مركزي و برخي ديگر از نهادهاي دولتي سرويس مخابراتي ارائه مي دهد.

 

باتوجه به نقش ارزنده فضاي سبز در لطافت هوا و سلامت عمومي جامعه، اين منطقه با توسعه فضاي سبز در مساحت قابل توجه ، براين باور است كه بدون حفظ محيط زيست و استفاده بهينه از منابع توسعه هر صنعتي تك بعدي و ناپايدار است. در اين راستا حفاظت از خطوط لوله را در بالاترين اولويت اجرايي خود قرار داده و با 40 ايستگاه حفاظت كاتديك و پیگرانی به روش هوشمند ، ضمن کنترل و شناسایی نقاط فرسوده نسبت به ایمن سازی و پایداری آنها تاکید فراوان دارد .

 

واحدهای فنی وتعمیراتی نیز با تلاشی بی وقفه وشبانه روزی ، پشتیبانی و حمایت کلیه مراکز نفتی اين منطقه را بر عهده دارند، تا به واسطه این حمیت وغیرت ، و بدون دخالت شرکتهای خارجی ، تداوم کار بهره برداری را با نگهداری و تعمیرات دستگاه ها تضمین کنند؛‌ دستگاه هايي که طراحی ، ساخت و نصبشان توسط خودشان صورت می گیرد.

 

مراكز انتقال نفت : رازان؛‌ شهيد ساكي (ازنا)؛ شازند

 تاسيسات : قم؛ همدان؛ ملاير

فشارشكن : شهيدميرزايي؛‌ شهيد مهدوي ( نمك)؛ شازند

ايستگاه هاي مخابراتي: راهگرد،‌ فشارشكن شهيد مهدوي،‌ فشارشكن قم،‌ تاسيسات قم،‌ سمنگان،‌ مركز انتقال نفت اراك،‌ مركز منطقه اراك، قاقان،‌ مركز انتقال نفت ازنا، چمن سلطان،‌ اقداش،‌ دره بيد،‌ مركز انتقال نفت رازان،‌ پالايشگاه اراك،‌ مهاجران،‌ مركز انتقال نفت شازند،‌ مستوفي،‌ پخش،‌ تاسيسات همدان،‌ ايستگاه پسيو قاقان،‌ ايستگاه پسيو سمنگان

 

نشاني : اراك ـ خيابان ١٥ خرداد

كدپستي: 3818936617                 تلفكس: 3669489- 0861

MARKAZI@IOPTC.IR