شنبه 11 آذر 1402

منطقه فارس از سال 1352 فعالیت خود را در دو بخش خدمات انتقال نفت و خدمات مخابراتی آغاز نموده است . مرکز این منطقه در شهر شیراز واقع شده است و وظیفه ی ، کنترل و اجرای عملیات و پشتیبانی از مراکز انتقال نفت ، مسیرخط و ایستگاه های مخابراتی این منطقه را به عهده دارد.

منطقه فارس، مسئولیت نگهداری و بهره برداری از سه رشته خطوط لوله 10 اینچ نفت خام گچساران/ شیراز به طول224 كيلومتر و با ظرفيت 60 هزار بشكه در روز،  8 اینچ میعانات گازی دالان/ شیراز به طول 227 کیلومتر با ظرفيت 10 هزار بشكه در روز  و 10 اینچ نفت خام سروستان/ شیراز به طول 96 كيلومتر با ظرفيت 30 هزار بشكه در روز را به عهده دارد. نفت خام و ميعانات گازي پس از دریافت از ميادين دشت بلوط گچساران، آغار و دالان فراشبند و سعادت آباد سروستان، با بهره گیری از 5 مرکز انتقال نفت خام و میعانات گازي و 2 تاسیسات انتهایی با طی مسیری صعب العبور مجموعا به طول 550 کیلومتر به شرکت پالایش نفت شیراز منتقل می گردد.

معاونت مخابراتی منطقه فارس با بهره گیری از کارشناسان متخصص و با تجربه ، استفاده از 23 ايستگاه رادیویی فعال و 3 ایستگاه  (passive با ظرفیت155.552Mb/s (stm-1) در بانـدSHF ,استـفاده از سیستمـهـای مخـابراتی سیـار اخـتصاصی در بانـدهای UHFVHFو استـفاده از 15 مرکـز تلفن مجـهز به تکنـولوژی روز دنیا وظیفه تامـین ارتـباطات مـخـابراتی راه دور از جمـله : پزشکی از راه دور در مـراکـز انتقال نفت،ارتبـاط ویدئوکنفرانسهـا ،ارتبـاط تلـفنی داخـلی و ارتبـاط بی سیم دستـی و خـودرویی واحـدهای مختـلف صنعت نفت شـامـل پالایشگاههای نفت شیراز و لاوان , پتروشیمی شیراز , پخش فرآورده های نفتی , مراکز انتقال نفت تابعه و بهداری و بهداشت  صنعت نفـت فارس با ضریب اطمـینان برقراری 99/99را بصورت شبانه روزی ودر سخت ترین شـرایط آب و هوایی با جدیت وبدون وقفه تامین می نماید .

در عملیات صنایع نفت, گـازو پتروشیمی برقـراری ارتبـاط مطمئن ومطلوب از اهمیت بالایی برخوردار است چه بسا عدم برقـراری ارتباط مطمئن باعث خـطرات جانی ومالی جبران ناپذیری می گردد.

 که این امر خـطیر در وزارت نفـت جمهـوری اسلامی ایران به عهده همکاران تلاشگر و متخصص ما در بخش مخابرات می باشد.

مراکز انتقال نفت: گچساران ، نورآباد ، شهید صفری نژاد (حسنی) ، دالان ، سروستان

تاسیسات : شیراز ، تاسیسات قديم شیراز ، تاسیسات دو قلوی جديد شیراز

ایستگاه های مخابراتی : لیشتر ، گچساران ، کوه بزان ، حسین آباد ، ده شیخ ، شیراز ، سرناباد ، پالایشگاه ، نورآباد ، شهید صفری نژاد ، پتروشیمی شیراز ، پخش فرآورده های نفتی فارس ، بمو ، آبرسانی .